„Kažkas“ turi keistis

Praėjęs šildymo sezonas iš valstybės išlupo milijonus eurų. Stebėtasi, piktintasi, kad išmokas gavo po kelis ar net keliasdešimt būtų nuomai turinčių turtuolių. Be jokių nuolaidų mokesčius mokantys gyventojai pagrįstai pyko: kas gi čia per dovanos? Negana, kad kompensacijas gauna tūkstančiai socialiai remtinų, pensininkų, bet neapgalvotu įstatymu naudojasi prie algos ar pašalpų papildomai prisiduriantys iš nuomos.

Roma JONIKIENĖ

Dabar Vyriausybė komentuoja, kad kompensacijos dažnam ir neatsižvelgiant į turtą bei pajamas praeitą šildymo sezoną mokėtos dėl pandemijos pasekmių. Nepagrįstas ir kvailokas pasiteisinimas. Greičiausiai kompensacijas į kairę ir dešinę mokėjo iš baimės, kad negebėjo pažaboti elektros energijos tiekėjų, įvairaus kuro pardavėjų. Taigi, praėjusį šildymo sezoną kompensacijas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimu, gavo maždaug 400 tūkst. žmonių – beveik kas penktas namų ūkis. Kompensacijoms išleista per 140 milijonų eurų., kas buvo – pražuvo. Už šį šildymo sezoną numatoma kitaip skaičiuoti kompensacijas, tačiau kaip – tiksliai neįvardinta. Sakyta, kad vėl gali būti atsižvelgiama į pajamas ir turimą turtą. Daugelyje savivaldybių prašymus-paraiškas dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos (centralizuotam šildymui) priima nuo  rugsėjo 1 d. O prašymai-paraiškos dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos (dujoms, malkoms, anglims ir kitu kuru) bus priimami tik paskelbus šildymo sezoną Prašymus-paraiškas dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gyventojai galės teikti visą šildymo sezoną ir jos bus skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui, jei asmenys kreipimosi ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu už kurį kompensacijos skiriamos turės teisę jas gauti. Tai skelbia Vyriausybės naujienų portalai. Pernykštis gausių kompensacijų sezonas buvo iššūkis ir savivaldybių vadovams, specialistams, nes reikėjo sutvarkyti gerokai daugiau dokumentų.  Taigi, pačios savivaldybės kreipėsi prašydamos galimybės turėti  svertą identifikuoti žmones, kuriems kompensacijų reikia, o kurie tik turi progą „atsilaužti“ gabalėlį iš biudžeto.

Palyginimui skaičiai Akmenės rajone. 2021 – 2022 metais                kompensacijų paskirta ir išmokėta: už centralizuotą šildymą 2703 asmenims. Jei skaičiuotume šeimas, tai 1747 šeimoms. Kompensacijų suma siekė 422727 eurus. Už kietąjį kurą kompensacijos sumokėtos 818  asmenų,  528 šeimoms, suma 100238 eurai. Kompensacijos už šildymą dujomis mokėtos 110 asmenų, 81 šeimai. Suma 10773 eurai.

Štai skaičiais ir pinigais visai kitoks 2022 – 2023 metų šildymo sezonas. Kompensacijas už centralizuotą šildymą gavo 3596 asmenys, 2333 šeimos. Pinigais išmoka sudarė 684244 eurus. Kompensacijos už kietąjį kurą – malkas  mokėta 2891 asmeniui, 1499 šeimoms, piniginė išraiška 1046757 eurai. Kompensaciją už šildymą elektra gavo  41 asmuo, 22 šeimos, suma 5315 eurų. Kompensaciją už šildymą dujomis gavo 281 asmuo, 165 šeimos. Pinigų suma 49029.

Vis pasigirsta nusiskundimų, kad „tuoj, tuoj“ tik pravėrus Savivaldybės duris, specialistai privalo sutvarkyti dokumentus kompensacijoms. Deja, yra tvarka šiai paslaugai, jos reikia laikytis. Dokumentus tvarkantys darbuotojai ne guminiai, jie negali ištęsti darbo dienos. Juk nė vienas neliko be kompensacijų.  Jos buvo išmokėtos.

Interneto nuotrauka