Kuo dažniau pėsčiomis ir dviračiu

Vaikščiodami pėsčiomis ar važiuodami dviračiu ne tik aktyviau leidžiame laisvalaikį, stipriname sveikatą, bet ir saugome aplinką – ji neteršiama išmetamosiomis automobilių dujomis.

Naujosios Akmenės gyventoja Rima Abelkalnienė automobiliu naudojasi itin retai, visur, kur reikia, moteris stengiasi nueiti pėsčiomis ar nuvažiuoti dviračiu. Tokius judėjimo būdus akmeniškė renkasi sąmoningai, nes, kaip pati sako, vaikai – užauginti, o atstumai mieste – palyginus nedideli.

 

„Aplinkiniai pasakytų, kad man lengva taip keliauti, nes jau esu senjorė, turiu daug laisvo laiko. Tačiau tie, kas mane pažįsta, žino, kad aš jau daug metų taip judu. Į darbą ir iš jo eidavau pėsčiomis, o įstaiga, kurioje dirbau, tikrai nebuvo mano kieme – užtrukdavau apie 20 minučių. Į automobilį sėsdavau tik išskirtiniais atvejais, kai būdavo neatidėliotinų skubių reikalų“, – pasakoja R. Abelkalnienė.

Mieste daugėja pėstiesiems ir dviratininkams skirtų takų

Pašnekovė teigia pastebinti, kad paskutiniu metu vis daugiau Naujosios Akmenės gyventojų renkasi darnius sveikatai naudingus ir aplinkai draugiškus judėjimo būdus: pėsčiomis eina į darbą ir iš jo, savaitgaliais kartu su šeimos nariais ar kitais bendraminčiais tiek pačiame mieste, tiek aplink Naująją Akmenę išsibarsčiusiose gyvenvietėse mina dviračių pedalus, važinėja paspirtukais. Tam, moters nuomone, įtakos turėjo mieste atnaujinami bei tiesiami pėsčiųjų ir dviračių takai.

„Kadangi kasdien vaikštau arba važinėju dviračiu, matau, kaip keičiasi miestiečių, ypač jaunimo, požiūris.  Jei geras oras, pėsčiųjų ir dviračių takai pilni žmonių. Daugėja ir bėgiojančių, vaikščiojančių su šiaurietiško ėjimo lazdomis. Toks pokytis labai džiugina. Akivaizdu, kad mano miesto gyventojams vis svarbiau, kiek ir kaip jie juda“, – tvirtina R. Abelkalnienė.

Per dieną – 100 numintų kilometrų

Kalbinta akmeniškė jau kuris laikas priklauso Akmenės dviratininkų asociacijai. Moteris pasakoja, kad nuolatinių narių nėra daug, tik apie dešimt, tačiau bendraminčiai organizuoja pažintines ar poilsines išvykas po vietos apylinkes, važiuoja ir į tolimesnius miestus. Dažniausiai iki jų nusigauna automobiliu, tačiau kartu gabenasi dviračius ir, pasiekę tikslą, visur keliauja jau nebe keturiais, o dviem ratais. „Daugiausia per dieną esu numynusi maždaug 100 kilometrų“, – pasakoja R. Abelkalnienė.

Pašnekovė priduria, kad po pasivaikščiojimo pėsčiomis ar pasivažinėjimo dviračiu ji jaučiasi kur kas geriau nei ką nors veikdama namie ir ilgėliau užsibuvusi be judėjimo. „Jau dvejus metus visi gyvename padidintos įtampos sąlygomis dėl pandemijos, dabar dar ir tragiški įvykiai Ukrainoje. Visa tai labai neigiamai veikia, tad judėjimas man labai padeda ne tik būti fiziškai stipriai, bet ir išlaikyti dvasios tvirtybę. Po aktyvaus pasivaikščiojimo ar pasivažinėjimo dviračiu, atrodo, nukrinta dalis tos neigiamos informacijos, kurią visi nori nenori sugeriame į save“, – tikina moteris.

Viskas dėl gyventojų patogumo

Akmenės rajono savivaldybės administracijos Tarptautinio bendradarbiavimo ir komunikacijos skyriaus vedėjos Ingridos Jakaitienės teigimu, savivaldybės tikslas – kad gyventojams tarp regiono miestų, poilsio, laisvalaikio zonų, vandens telkinių, parkų judėti būtų kuo patogiau ir sveikiau. Kasmet atnaujinama ar nutiesiama  naujų pėsčiųjų ir dviračių takų, kurių šiuo metu Akmenės krašte yra apie 30 kilometrų. Vienas iš paskutinių darbų – 2017–2020 metais įgyvendintas projektas, kurį vykdant nutiestas 2,8 kilometro ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas Naujosios Akmenės P. Jodelės, Statybininkų ir Eibučių gatvių atkarpose, taip pat modernizuotas gatvių apšvietimas.

Šiuo metu rengiamas pėsčiųjų ir dviračių tako remonto techninis projektas Akmenės mieste: planuojama atnaujinti taką nuo Akmenės miesto pradžios Akmenės gamtos ir kultūros parko (Plento ir K. Kasakausko gatvės) kryptimi. Preliminarus planuojamo remontuoti ruožo ilgis – apie 2,2 kilometro. Ateityje ketinama nutiesti dar daugiau takų, skirtų pėstiesiems ir dviratininkams. Be jokios abejonės, pėsčiųjų ir dviračių takų plėtra tiesiogiai prisideda prie vis aktyvesnio akmeniškių noro judėti darniai.

Pasak pašnekovės, Akmenės rajone nuolat imamasi įvairių iniciatyvų, suburiančių vietinius gyventojus aktyviam laisvalaikiui, žygiams pėsčiomis arba dviračiais – kai kurie jau tapo tradiciniais.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.