Mėlynai – geltonas vakaras

Ketvirtadienį vakare Naujosios Akmenės kultūros rūmų terasos prieigose skambėjo ukrainiečių kalba, margavo tautiniai ukrainiečių rūbai, o šalia lietuviškų trispalvių plevėsavo dvispalvės Ukrainos  –  minėta Ukrainos nepriklausomybės diena.

Ramūnas ŽIMANTAS

Šiltas ir jaukus renginys nuostabaus oro ketvirtadienio vakare sukvietė šimtą rajono centro gyventojų. Daugiausia pačių ukrainiečių ir tų, kurių kasdienybė susijusi su pagalba ukrainiečių karo pabėgėliams, radusiems užuovėją mūsų krašte.  Tarp jų pasidabinusi ukrainietiška vyšyvanka Irena Balkauskienė, ukrainietiškomis vėliavėlėmis mojuojantys Andrius ir Rima Almaniai.

Skambių kalbų nebuvo daug – juk šventę reikia švęsti. Kalbėjęs rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sakė, kad karo metu nepriklausomybės dienos šventimas labiau panašus į jos minėjimą, nei į tikrą šventę – Ukrainoje tebeaidi šūviai, o giminiška tauta, prisidengdama marazminiais savo poelgių pateisinimais, žudo taikius kaimyninės tautos žmones. Jis kalbėjo, jog dažnai susigūžia pagalvojęs, su kokiu malonumu ta kariuomenė, esanti ir šalia mūsų Tėvynės, žudytų mus. Vis dėl to, meras sakė besiviliantis, kad mes visi švęsim tikrą Ukrainos nepriklausomybę ir josios pergalę, o ne tik minėsim šią datą.

Po nuoširdžių  kalbų buvo koncertas. Jame pasirodė ir visus gera nuotaika užkrėtė bei nors trumpam pamiršti karą ir jo baisumus padėjo Ukrainos Černigovo filharmonijos akordeonistas Olegas Podolskis bei energija spinduliuojanti ir dainuojanti jo žmona Ivanna Podolska. Savotišku siurprizu tapo I. Podolskos mamos, taip pat dainininkės Ninos Golcevos pasirodymas – mama atvyko aplankyti dukros.

Buvo ir pora eilėraščių – vienas ukrainiečių, vienas lietuvių kalba. Juos skaitė Vitalijus Kvitka.

Pirmu balsu koncerte skambėjo mūsų krašte ne tik prieglobstį, bet ir veiklą radusios Irinos Popudrenko balsas. Ji dainavo su Alvydu Vaičiakausku, seserimi Evgenija Popudrenko, o „Eurovizijoje“ pernai laimėjusią ukrainiečių „Kalush Orchestra“ grupės dainą „Stefanija“  – su jaunatvišką energiją spinduliavusią  Alina Krivošenko.

Gražiu gestu koncerte tapo apsikeitimas kiekvienai tautai jautriomis dainomis – „Agava“ ansamblio moterys ukrainietiškai atliko „Chervona kalina“, o I. Popudrenko – lietuviškai E. Masytės „Laisvę“.

Koncerto pabaigoje, skambant vaikų iš „Svajonės“ ansamblio atliekamai „Ukraina“, mėlynai geltona pusšimčio metrų ilgio vėliava ant rankų miško ištiesta terasos prieigose.

 

Jono Vapsvos ir autoriaus nuotraukos