Mokytis  būti už, nebūti prieš

Vasara  su birželio pradžios karščiais atrodo lyg kokiu sprogimu įsiveržusi. Matyt, visus tai šiek tiek veikia.  Anądien minu dviračiu po darbo ramiai žvalgydamasi,  tik šast man palei nosį iš tarpuvartės trys jaunieji dviratininkai ir tiesiai per gatvę. Ten perėja, bet pagal taisykles reiktų nulipti. Vaikai net nesidairė. Pirmajam pavyko, gatvėje nieko nebuvo, mažesnieji  skubėjo pasivyti ir vos pranėrė pro pat automobilį, tas tik tik spėjo sustoti…  Išsigandau ir šaukiu, kad per perėją nulipti nuo dviračio reikia…  Vaikai atsisuko, bet… Ir aš pati sau atrodžiau juokingai, tik tiek tesugalvojusi pasakyti… Tokia buvo spontaniška mano  reakcija.

Mes skirtingi, įvykiai skirtingi ir reakcijos skirtingos.  Nesiveliu į diskusijas socialiniuose tinkluose ne todėl, kad nežinau, ką pasakyti, o todėl, kad nenoriu reaguoti į pykčio priepuolius, patyčias ar į išgalvotus mitus. Viešoji erdvė kupina žinių ir vertinimų apie įvykius Jurbarke. Kai nutinka panašios tragedijos, kalbame, kad kažkas nepadarė savo darbo.  Tačiau juk nebūna vienos priežasties.  Tik mums paprasčiau paieškoti kaltų.  Deja,  reakcijos neretai mažai kuo skiriasi nuo įvykių. Komentaruose daugybė prakeiksmų vaikinui, jo šeimai, net sportui. Ir beveik atvirų raginimų susidoroti… Suglumstu, iš kur tiek daug agresijos?..

Specialistai sako, kad paaugliams smegenyse tiesiog trūksta gebėjimo valdyti impulsyvumą, todėl paaugliai emociškai mažiau stabilūs. Ir tai nebūtinai blogo auklėjimo pasekmė, kaip mes dažnai linkę galvoti. Tai tiesiog jų smegenų savybė. Tačiau net tai nepateisina poelgių. Nepateisina ir agresijos. Jos nemažiau ir iš suaugusių dėdžių bei tetų. —

Taigi reaguojame. Ir į tai, kas susiję su mumis, į tai, kas jaudina ir neretai net į tai, kas visai ne apie mus.  Džiaugiuosi, kai akys panyra į sodrius  dar nenušienautus žolynus su lengvai svyruojančiomis smilgomis, pražydusio dagio mėlynumu ar aguonos liepsnele.   O kai per ilgai užsibūnu piktuose komentaruose ir  burnojimų kupinose nuomonėse, jaučiuosi lyg savų vasaros ženklų  išdavikė, juk nušienaus tuoj žolynus. O agresija?..

Daugiau Lilijos Smalakienės pastebėjimų šeštadienio, birželio 8 d. VIENYBĖJE.