Myliu tave

„Myliu tave“ savo Lietuvai galite ištarti visi, kas šio  jausmo neišbarstėte. Kuo daugiau prabėga metų nuo mūsų istorijai lemtingų 1990 – ųjų, tuo ryškiau suspindi  anos kartos žmonių drąsa ir viltis, kad  tikrai būsime laisvi. Ko ne trisdešimties  metų įvykiai gerokai priblėsę, juk daug visko pergyvenome paskui. Prisiminimuose ir jausmuose išlikęs nepaprastai gražus dalykas – anuomet negirdėjau klausiant: ką Lietuva man davė, kad dėl jos turiu rizikuoti? O rizikavo žmonės viskuo. Tuomet sakė: mes nugalėsim.

Nors 1990 – aisiais nebuvo daugelio šiuolaikinių išmaniųjų technologijų, popieriniai archyvai kruopščiai rinkti.  Laimei, galiu atsiversti storiausią „Vienybės“ laikraščio komplektą  ir perskaityti esminius faktus apie Lietuvos Nepriklausomybės  atkūrimo dieną, kas vyko, kokios aistros, mintys liejosi iš liaudies lūpų,  ir kaip į įvykius reagavo dar labai raudona valdžia. Nebuvo taip, kad per dieną, savaitę ar mėnesį susitarta  paskelbti apie atkuriamą nepriklausomybę. Vyko žūtbūtinė diplomatinė ir idėjų kova, nes socializmas rėmėsi  valdžioje išlikusiais sekėjais, o nepriklausomybininkų ginklas buvo atviros mintys, laisvas žodis ir mūsų viltis gyventi nepriklausomoje valstybėje.  Prisiminkime dar Rusiją, grasinančią ir atakuojančią.

Esminis išbandymas mūsų laukė rinkimuose į LTSR Aukščiausiąją  tarybą. Mums reikėjo kitų žmonių – iš Sąjūdžio, deja, siūlėsi komunistų partijos lyderiai. Tuomet į propagandos vagą stojosi  dešimtys gerbiamų, drąsių, turinčių ką pasakyti rajono žmonių. Tuo pat metu – 1990 – ųjų žiemą įstaigos, organizacijos vis drąsiau ir garsiau išsakė valią – rems tuos kandidatus, kurie balsuos už nepriklausomybę.  Įsidrąsino tremtį atlaikiusieji, jie žurnalistams pasakojo savo istorijas. Į draugiją susibūrė ūkininkai, pirmininku išsirinko A. Balčiūną. Tuo pat metu kreiptasi į kareivių motinas, kad jungtųsi prie Lietuvos moterų sąjungos, Carito, Sąjūdžio ir saugotų sūnus.  „Vienybė“ skelbė istorinių straipsnių apie 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarus, ko ne kiekviename laikraščio numeryje pasisakydavo Sąjūdžio ir jam prijaučiantys žmonės.

Daugiau Roma Jonikienė šeštadienio, kovo 9 d. numeryje