Pateisinti karą?!

Juodasis ketvirtadienis Ukrainai sutapo su Estijos nepriklausomybės švente ir Vieversio diena Lietuvoje. Turėjo būti puiki oru ir nuotaikomis diena, tačiau virto košmaru. Norisi tikėti, kad tai visas košmaras, o ne tik jo pradžia… Juk priežodis „svarbiausia, kad nebūtų karo“ nuo to ryto tampa kasdiene malda.

Svarbiausia, kad nebūtų karo. Kartosiu kasryt. Vietoj saulės ar dievų garbinimo, nes tai tampa ypač svarbu ir aktualu. Juk veiksmas, prasidėjęs vasario 24 – osios rytą vyksta ne kažkur už jūrų vandenynų, ar kitame pasaulio gale. Jis vyksta kaimynuose. Juk agresija bundančią iš miegų ukrainiečių tautą tą rytą pažadino dviejų Lietuvos kaimynų teritorijose pradėję burgzti tankai, salvėmis prapliupę pabūklai. Nesinori menkinti aukščiausiųjų jėgų, tačiau karo buvimas visada verčia suabejoti jų egzistavimu ir rūpinimusi žmonija.

Mėginimai pateisinti karą. Jie yra. Jie būtų juokingi, naivūs, jei tai būtų tik teoriniai svarstymai. Tačiau dabar jie alsuoja pykčiu, neapykanta nežinia iš kur atsiradusia, nežinia kokiomis iš tikro paskatomis stumiančia dvi amžių amžius šalia gyvenusias tautas į išprotėjimą.

Teisinimas jo neišvengiamumu Antrojo pasaulinio karo žodžiais apie „neofašizmą“, „neonacius“, „demilitarizavimą“, „denacifikaciją“ – kvailas. Tuo remiantis galima pusę pasaulio užpulti. Ir kas suteikė teisę vienai ar kitai valstybei tą vykdyti? Nėra nei tokios teisės, nei tokios galimybės, nei tokios moralinės normos. Yra kvailas mėginimas užslėpti savo norą pasipuikuoti ginklais, pasigirti reikšmingumu pasaulyje, pasirodyti, jog visa tai, kuo tave spaudė į kampą buvo pokštavimai, negalėję tau padaryti jokios įtakos.

Norisi suasmeninti ir įvardinti, kad prasidėjęs puolimas – Putino šutvės karas prieš Ukrainą, prieš laisvę yra proto ligonio dogmomis gyvenančio žmogaus kėslas.  Ne Rusijos, ne rusų tautos, o vieno nerealiame, savo susikurtame ar jam sukurtame pasaulyje gyvenančio žmogaus noras parodyti savo viršenybę prieš likusią žmoniją.

Daugiau Ramūnas Žimantas šeštadienio, vasario 26 d., VIENYBĖJE.