PUBLICISTIKA

Susivokimas užpečkyje

Iš užpečkio neišėjęs, užpečkyje ir pasiliksi… Tokią mintį pakirbino kultūros darbo veteranė Marytė Palionienė. Ji, išgirdusi, kad „Akmenės smuikelio“ šventę ves žinoma televizijos laidų kūrėja, neiškentė vicemerui nepasakiusi:

– Leiskit dirbti saviems. Leiskit jiems išeiti iš kampo, Juk turime puikių režisierių, nelaikykite užspaudę…

Kadaise ir jai nenorėjo patikėti didesnės žiūrovų auditorijos. Buvo tokių, kurie pavydėjo. Prireikė laiko, kol įrodė, kad sugeba, kad yra tolygi kitiems ar pranašesnė už kai kuriuos. Marytė Palionienė seniai užtarnautame poilsyje, tačiau paprašyta mielai dalijasi patirtimi su kultūros darbuotojais,.

Režisierė emocionaliai išsireiškė apie „užpečkį“. Toji mintis aprėpia dideles platumas. „Užpečkių“ yra visose gyvenimo dėlionėse. Politikos veteranai linkę matyti tik save politikos scenoje, nes jauni neturi patyrimo… Kada ir iš kur patyrimas ateina? Tupint užpečkyje ar dirbant, ieškant, klystant ir atrandant? Paprastai politinių partijų kandidatų sąrašuose rinkimams į Seimą pirmosiose pozicijose veteranai. Mat jie tą sąrašą formuoja. Vienas jaunas ir gabus specialistas, padirbėjęs kolektyve mūsų rajone, po poros metų atsiskaitė. Jis paatviravo: pirmojoje darbovietėje nebuvo  karjeros laiptų. Vilniuje juos rado.  Laikas savo ranka koreguoja „užpečkį“.

Ar turime tokių kultūros darbuotojų, kurie gebėtų šventę vesti? Be abejo. Tačiau neturime tikėtis, kad jie prilygs aktorių Nijolės Narmontaitės, Gintaro Mikalausko ar kitų profesionalų lygiui.

„Užpečkyje gimęs karalystės nevaldysi“,-sako lietuvių liaudies patarlė. Gyvenimas yra įrodęs – gali būti ir kitaip. Taip, kaip kitoje patarlėje: „Gera galva ir peklos užpečkyje susivoks“…

Julija SEJAVIČIENĖ publicistinėmis mintimis dalijasi šeštadienio numeryje