Stabtelėjimai  ties Lietuvos istorijos pėdsakais

Kelionės pas kaimynus, pasikartojant Lietuvos istorijos pamokas,  ieškant  bendro dviejų tautų  buvimo pėdsakų, atrandant  šių dienų gyvenimo skirtumus,  priverčia pagalvoti, kaip skirtingai gali pasisukti  valstybių, kurių žmonės daugybę amžių gyveno šalia, likimai. Kai Baltarusijos teritorijoje buvusios kunigaikštystės XIII-XIV a. buvo įjungtos į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, prasidėjo bendra Lietuvos ir Baltarusijos istorija, trukusi beveik 600 metų. Tad Baltarusijoje yra nemažai istorinių paminklų, liudijančių LDK didybę. 

Į Baltarusiją vykome savaitgaliui. Gidė iš karto perspėjo, kad  įprastos trijų dienų kelionės maršrutas bus suspaustas į dvi dienas. Ir nors turėjome visur skubėti, kartodami  kai kurias Lietuvos istorijos pamokas, atradome ir kuo stebėtis, ir kuo pasidžiaugti, ir kuo suabejoti.

Susitvarkę pasienio formalumus, atvykome į Lydą, kur stovi Gedimino ir Jogailos laikus menanti pilis. Tiksliau, kas iš jos likę. Ši pilis Gedimino įsakymu iškilo apie 1330 m. Vėliau ją valdė Algirdo, Jogailos patarėjai, kunigaikštis Kaributas. Tai viena seniausių Lietuvos mūro pilių dabartinėje Baltarusijoje, dalis gynybinės linijos, kurią sudarė Naugarduko, Krėvos, Medininkų ir Trakų pilys.

…Lyda priklauso lietuvių etninėms žemėms. XVI a. – XVIII a. Lydos apylinkių dvarų registruose bei miškų dokumentuose paminėti daugiausia lietuviški vietovardžiai ir lietuviškos valstiečių pavardės. XIX a. pradžioje dauguma Lydos ir jos apylinkių gyventojų dar kalbėjo lietuviškai.

Naugarduką valdė Lietuvos karaliaus Mindaugo sūnus Vaišelga.  Naugarduke  tuokėsi Lenkijos karalius ir Lietuvos Didysis kunigaikštis Jogaila su Sofija Alšėniške. Pilies kalnas – tai Naugarduko aukštumos aukščiausia vieta. Belikę du pilies kuorai primena čia buvusią didingą mūrinę Vytauto laikų pilį…

Daugiau Lilijos Smalakienės rašinyje trečiadienio, spalio 24 d. Vienybėje