Gydytojas teberegi namus

Olegas KHARLAMOVAS (Oleg Kharlamov) – lengvai bendraujantis vyras, bet tik prakalbus apie Ukrainą, jis akis įsmeigia į vieną tašką. Akys prisipildo sunkiai valdomų ašarų. Skaudu. Ten, Chersono srities Malaja Kachovka mieste prie Dniepro upės, liko jo pasaulis, jo gyvenimas. Ten ir jo dvasia. Čia – tik priebėga, darbas, viltis, jog greit viskas pasibaigs

Ukrainietis Olegas Kharlamovas į Naująją Akmenę atvyko vasario 22 dieną. Keliavo tris paras – pro rusiją, maskvą, Latviją. Penkiasdešimt septynerių metų vyras atvyko kartu žmona.

Abu – stomatologijos specialistai – ji gydytoja stomatologė, ji – odontologas ortopedas. Savo krašte turėjo nuosavą kliniką, kurioje dirbo ne tik abu sutuoktiniai. Joje triūsė ir sūnus su marčia. Buvęs tikras šeimyninis verslas. Dabar Olegas, turintis ilgametę dantų protezavimo patirtį, kiekvieną dieną keliauja į darbą Naujosios Akmenės ligoninėje, tikėdamasis, jog pasieks žinia apie tai, kad beprasmiškas karas, vykstąs ilgiau nei metus pasibaigė ir jie gali grįžti atgal.

Iškeliauti, palikus namus, verslą, ir savo sielą, teko tada, kai nesutikę ukrainietišką pasą pakeisti rusišku, rizikavo būti visiškai suvaržyti, nors draudimų laisvai judėti, dirbti jau buvo ir anksčiau. Olegas sako bijojęs, kad vieną dieną bus atimtas turimas ukrainietiškas pasas.

Vyras pasakoja, jog keliaujant okupuotose teritorijose iš Naujosios Kachovkos į Krymą ir atgal, neturinčius rusiško paso  stabdydavo kiekviename kontrolės poste, juos ten ir tikrindavo, kelionė galėjo trukti nežinia kiek laiko, nes okupantai trukdžius darė mėgaudamiesi ir retai kada aiškindami priežastis. Kartais net atrodė, kad gali nutikti, kad atsisakiusieji tapti rusijos piliečiais – pakeisti turimus pasus į okupantų – gali nebegalėti grįžti namo. Net vykstant į Naująją Akmenę ant rusjios – Latvijos sienos, rytų pusės muitinėje paimtų dokumentų automobilyje teko laukti  bemaž dešimt valandų. O lauke tuo metu buvo 17 laipsnių šalčio.

Ir vis dėlto Olegas su žmona gimtinėje mėgino išsilaikyti. Nors teisės dirbti dėl neturėjo, nes atsiskė tapti rusijos piliečiais. Nors keliauti savo šalyje tapo sudėtinga. Jie vis vien dar mėgino kabintis, laikytis. Kaip ir dauguma kitų šalia gyvenusių. Tačiau suvokdami, kad neišvengiama tokio egzistavimo pabaiga, pradėjo ieškoti, kur gali būti reikalingi savo patirtimi ir žiniomis. Taip ir atsirado mūsų krašte – po pokalbio internetu su Naujosios Akmenės ligoninės vadovu, ieškojusiu dantų protezavimo specialisto.

Jo paties klinika Malaja Kachovkoje sunaikinta. Sūnaus namas nusiaubtas. Paties Olego namas, nuolat gaunamomis žiniomis iš gimtinės, kol kas dar nepaliestas. Vyras sako tikintis, jog karas pasibaigs, okupantai bus išvyti lauk…

Visas rašinys gegužės 27 d. numeryje

Ramūnas ŽIMANTAS

Autoriaus nuotraukoje Olegas Kharlamovas