„Aš esu ta – Žemaitija”

Pirmojo Žemaitijos vardo paminėjimo 800-ųjų metų sukakties proga Lietuvos Respublikos Seimo laikinoji žemaičių grupė ir Lietuvos kultūros ministerija Lietuvos operos ir baleto teatre, Vilniuje, sukvietė nusipelniusius žemaičius į renginį. Iš visos Lietuvos švęsti sukakties ir Žemaitijos metų žemaičiai sulėkė lyg gervės žemaitiškoje dainoje. Ir renginys  prasmingai pavadintas – „Aš esu ta – Žemaitija“.

Praėjo 800 metų, kai 1219 metais Ipatijaus kronikoje paminėti du žemaičių kunigaikščiai Gedvilas bei Vykintas, tai pirmasis Žemaitijos vardo paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose. Tačiau tikime, kad Žemaitijos istorija daug senesnė. Ją romantizuoja pasakojimai ir legendos, patvirtinančios žemaičių meilę savo kraštui ir atskleidžiančios jo išskirtinumą. Pripažindamas Žemaitijos svarbą Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje, Seimas šiuos metus paskelbė Žemaitijos metais. Vienas iš tai progai skirtų renginių yra ir šis.  Apie tai sveikinimo kalboje minėjo ir Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios žemaičių grupės vadovė Rimantė Šalaševičiūtė.

Žemaitiška šnekta skambėjo ir teatro fojė, ir scenoje. Iki renginio žemaičiai bendravo susitikę pažįstamų, kolegų, mielai pasisveikinome su kaimynais viekšniškiais. Net anykštėnai atvežė savo žemaičius. Buvo politikų, ir iš televizijos ekranų pažįstamų žmonių.

Daugiau Lilija Smalakienė šeštadienio, rugsėjo 28 d., VIENYBĖJE.