Baigėsi projekto užsiėmimai programos dalyviams

Įgyvendinant projektą „Kompleksinių ir integruotu, mokslu pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas“, finansuojamą iš valstybės biudžeto lėšų, 2024 m. spalio – lapkričio mėn. vyko motinos, vaiko ir šeimos sveikatos stiprinimo savivaldybėje modelio programa. Programos tikslas – suvienodinti visuomenės sveikatos biurų teikiamas tėvystės įgūdžių ugdymo paslaugas, apibrėžiant bendrą visoms Savivaldybėms. Programos uždaviniai:
1. Nėštumo ir pogimdyminiu laikotarpiu padėti tėvams palaikyti gerą psichikos ir fizinę sveikatą.
2. Suteikti būsimiems tėvams profesionalią, moksliniais tyrimais paremtą informaciją apie savęs paties, naujagimio ir (ar) kūdikio bei vaiko iki 3 metų priežiūrą.
3. Supažindinti tėvus su naujagimio ir (ar) kūdikio bei vaiko iki 3 metų raida, svarbiausiais emociniais ir fiziniais poreikiais, jų patenkinimu.
Buvo sudarytos 3 tikslinės grupės:
1. Nėščiosios ir (ar) besilaukiančios šeimos.
2. Šeimos, auginančios naujagimius ir kūdikius.
3. Šeimos, auginančios 1-3 metų vaikus.
Kiekvienoje tikslinėje grupėje buvo po 10 dalyvių. Dalyviai išklausė ir dalyvavo teorinėse bei praktinėse paskaitose mišriu būdu apie:
· Sveikatai palankią mitybą, kuriose sužinojo apie sveikatai palankios mitybos bendrąsias rekomendacijas, pagrindinius lėtinių  neinfekcinių ligų rizikos veiksnius ir jų įtaką sveikatai, rekomenduojamos energijos ir maistinių medžiagų paros normas.
· Fizinio aktyvumo reikšmę, kuriose sužinojo apie fizinio aktyvumo svarbą, ypatumus, kasdieninę trukmę, fizinio aktyvumo integravimo į kasdieninę rutiną galimybes bei fizinių pratimų naudą organizmui.
· Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą, kuriose sužinojo apie rūkymo, alkoholio, narkotinių medžiagų sukeliamas lėtines ligas, tabako, alkoholio, narkotinių medžiagų žalą, pasyvaus rūkymo žalą.
· Psichikos sveikatos stiprinimą, kuriose sužinojo apie psichikos sveikatos ypatumus skirtingais laikotarpiais, pogimdyminę depresiją, nerimo streso priežastis, pasirengimo miegui rutiną, kartu su vaiku praleisto kokybiško laiko svarbą, emocijų valdymą, konfliktų sprendimą.
· Moters sveikatą, kuriose sužinojo apie kūno pokyčius skirtingais laikotarpiais, pasiruošimą žindymui, kontraceptines priemones, seksualinę sveikatą, saugų seksą.
· Vaikų sveikatą, kuriose sužinojo apie naujagimio, kūdikio, 1-3 metų vaiko priežiūrą, raidą, normalų kūdikio vystymąsi, vaikų sužalojimus, kūdikių staigios mirties sindromą, sukrėsto vaiko sindromą, bendravimą ir žaidimus su 1-3 metų vaiku, suaugusiųjų priežiūrą, aplinkos pritaikymą vaikui.
· Užkrečiamųjų ligų prevenciją, kuriose sužinojo apie užkrečiamujų ligų sampratą, jų sukelėjus, živ, aids ir kitas lytiškai plintančias infekcijas, skiepų naudą, antimikrobinį atsparumą, asmens ir rankų higieną, maisto gaminimo higieną, patalpų valymą ir vėdinimą.
Prieš programos įgyvendinimą ir po jo, programos dalyviams buvo išdalinti užpildyti klausimynai raštingumo įvertinimui.