Dailininkas, pravarde Abstraktas

Tai rašinio tęsinys apie anksti mirusio talentingo menininko Viktoro Jaco asmeninį gyvenimą. Jo sesuo Vida Dailidavičienė. Sakė, kad Viktoras oficialiai buvo vedęs tris kartus. Viktoro draugas S. Misevičius sakė: „Išvaizdus, puikius laiškus gebėjęs rašyti, maloniai filosofiškai apie gyvenimą kalbėjęs Viktoras nesunkiai apsukdavo galvą. Yra įrodęs, kaip tai daro. Viename žurnale buvo pažinčių skelbimų. Viktoras parašė merginai. Ši labai greitai prisistatė iš Kauno. Graži, kaip deivė. Rankose Viktoro laiškas.“ Viktoras, kai piešdavo pagal užsakymą, moteris vaizduodavo gražias, tokias, kokios patinka žiūrovams.

Pirmoji Viktoro žmona Danutė iš Klaipėdos į Naująją Akmenę atvyko atlikti praktikos. Sesuo nebeprisiminė, kokioje įmonėje ji dirbo. Gyveno kartu su tėvais. Susilaukė dukters. Viktoras prižiūrėjo kūdikį, virė mišinius, skalbė, migdė, o žmona dirbo. Sunkiai įsivaizduojama kasdienybė Abstraktui. Bet faktas toks. Deja, tai truko neilgai. Atvažiavo Danutės mama ir išsivežė dukrą su anūke.

Antroji žmona Zita buvo kaunietė, meniškos sielos, sakyčiau – keistuolė. Viktoras su ja susipažino laišku iš kalėjimo, tuo metu eilinį kartą „sėdėjo.” Zita važiuodavo į pasimatymus, visa širdimi mylėjo Viktorą, pirko tapymui reikalingų priemonių, žavėjosi jo kūryba. Juodu susilaukė sūnaus. Vedybinis gyvenimas nebuvo ilgas ir laimingas, išsiskyrė. Zita anksti mirė. Viktoro sūnus taip pat mirė jaunas.

Tiek sesers Vidos, tiek draugų manymu, Viktoras visa širdimi mylėjo trečiąją žmoną Gražiną iš Joniškio. Tvirto charakterio, prekybininkės gyslelę turinti moteris kurį laiką gebėjo suvaldyti Viktorą. Gyvendamas su ja Abstraktas tapė, tuo metu jis mielai filosofavo. Šį Viktoro   periodą mačiau. Kartą su keliais draugais sumanėme jį aplankyti. Viktoras kilnojo du batonus – iš vieno laužė gabaliukus ir valgė, o kitą spalvino. Spalvindamas stebėjosi, kaip gerai susigeria dažai – ir ką tai galėtų reikšti, kad geri miltai ar prasti?

Viktoras su Gražina turėjo sūnų. Vaikinas dailus, gyvena laimingai. „Viktoras Gražinos nuotrauką ir prieš mirtį laikė ant spintelės prie lovos. Nors jau seniai buvo išsiskyrę, jautė jai šilčiausius jausmus“, – pasakojo sesuo Vida. „Viktoras nutapė dvigubą portretą – save ir Gražiną. Užrašė, kad Dievas jo konkurentas, nes atėmė moterį“, – pasakojo S. Misevičius.

Roma JONIKIENĖ

Visas rašinys kovo 29 d. „Vienybėje“