Jei visi norėtų dirbti, būtų blogai

Roma JONIKIENĖ

Raginimas darbintis ir užsidirbti duonai šiandien  turi fantazija kvepiančio prieskonio. Dabar mūsų rajone registruota 1257 bedarbiai. Įsivaizduokime, kad visi jie tampa ypač sąmoningais ir dorais piliečiais reikalaujančiais darbo. Jokių galimybių įdarbinti. Laisvų darbo vietų šiuo metu buvo 51. Na, per kelis metus įdarbintų. Bet ir tos esamos laisvos darbo vietos netiktų bet kuriam norinčiam dirbti. Daugelis darbdavių pageidauja kvalifikuotų, profesiją turinčių darbuotojų. Balandžiui baigiantis buvo 11 nekvalifikuoto darbo vietų, sakykime paprasčiau, kur užtenka valdyti šluotą, kastuvą, bet nereikia dirbti su technika ar įrengimais.

Registruotų bedarbių šiandien yra 100 žmonių daugiau, nei tokiu pat  laiku buvo pernai. Bet ilgalaikių bedarbių yra mažiau – 360. Tokių sumažėjo, nes naujos įmonės pasiūlė darbą šimtui ir daugiau žmonių.  Pavyzdžiui, per mėnesį pavyko įdarbinti 108 žmones, o nuo metų pradžios 304 žmones.  Įdarbinti  daug asmenų nėra galimybių, nes jie neturi profesijų. Iš registruotų 516 be kvalifikacijos.  Nors rajone nekeliama diskriminacijos dėl amžiaus problema, negalėtume sakyti, kad to nėra. Dažnai užsimenama, kad pageidautų jauno amžiaus darbuotojo, kuris norėtų mokytis… 500 bedarbių jau perkopė 55 metų amžių.

Pavasaris jau įpusėjo, buvo įdomi tema – ar ūkininkai, turintys naują ir išmanią techniką, ieško darbininkų jai valdyti. Prieš gerus penkerius metus būta plačių paieškų, kas galėtų valdyti traktorius, kombainus. Užimtumo tarnybos Akmenės skyriaus vadovas Algis Rudys sako, kad ir dabar traktorininkai, ypač  valdantys naują techniką, paklausūs. Tačiau tokiai profesijai  pritaikyti ūkyje minusas, kad darbai sezoniniai. Ne vienas rajono ūkininkas, įdarbinęs tinkamą specialistą, algą moka ir tuomet, kai konkretaus arimo, tręšimo ar sėjos darbo nėra. Tam, kad išlaikytų dirbti gebantį.  Užimtumo tarnyba prieš kur laiką įdarbino 3 traktorininkus. Viena darbo vieta dar laisva.  Žemės ūkio darbams naudojamasi  samdant žmones ir mokant jiems pagal paslaugų kvitus. Atlieki darbą – gauni užmokestį, ir kitų įsipareigojimų nėra.

Verta būtų išsklaidyti didelių algų mitą. Gal kažkur, kažkas ir uždirba tūkstančius. Pagal registruotas laisvas darbo vietas specialistams, vidutinis atlyginimas jau atskaičius mokesčius būtų 900 – 1000 eurų. Badauti nereikės, bet ir neprasigyvensi.