Kaip įrengti ir sukurti sėkmingą kaimo turizmo verslą Lietuvoje?

Lietuvoje kaimo turizmas tikrai yra ganėtinai populiarus. Kasmet tūkstančiai vietinių, o taip pat ir iš užsienio atvykusių žmonių siekia pabėgti nuo įprasto šurmulio ir apsistoja arba švenčia ne kur kitur, o užmiestyje. Besimėgaudami gamtos apsuptimi ir nesuvaržytu poilsiu žmonės tikrai kokybiškai praleidžia laisvalaikį, todėl kaimo turizmas tikrai turi potencialo augti ateityje, mat ne visos vietos ir ne visos galimybės dar yra išnaudotos. Jeigu jūs galvojate ateityje kurti verslą arba konvertuoti esamą sodybą į turizmo objektą, leiskite parodyti, kaip sukurti ir įrengti sėkmingą kaimo turizmo sodybą bet kurioje Lietuvos vietoje.

Įprasti patogumai

Nors egzistuoja ir labai daug žmonių, kurie mėgsta labiau laukinį turizmą, kada patogumai išvis nereikalingi, tokie žmonės paprastai renkasi stovyklauti su palapinėmis, bet ne kaimo turizmo sodyboje. Jeigu norite pritraukti svečius pasibūti ilgesniam laikui, turite patalpose įrengti esminius patogumus:

  • Sofos/lovos;
  • Stalai ir kėdės;
  • Spintos ir drabužinės;
  • Dušas/vonia (geriausia, kad viename aukšte – vienas dušas);
  • Tualetai;
  • Viryklė.

Šie patogumai yra būtini, nes ilgesniam laikui atvykstantys svečiai nori jaustis komfortiškai arba bent jau turėti tokią galimybę. Oro kondicionierius gali pridėti labai didelį pliusą…

Jeigu šalia nėra vandens telkinio, reikia jį padaryti

Lengviausia kaimo turizmo sodybą įrengti prie ežero, šalia upės ar net tvenkinio. Visgi tikrai ne visos kaimo turizmo sodybos gali didžiuotis tuo, jog yra prie vandens. Tokiu atveju labai rekomenduojame investuoti į baseino ar tvenkinio kasybas, nes didžiulė dalis iš miesto atvykstančių turistų nori poilsio prie vandens. Alternatyviu atveju tinka ir kubilas ar didelė sūkurinė vonia, tačiau baseino tai nepranoks. Nepamirškite, kad kaimo turizmo sodybų verslą labai stipriai remia ES fondai, todėl įrengti tą baseiną tikrai nėra neįgyvendinama užduotis.

Privažiavimas

Net, jeigu sodyba ir labai graži ar turinti puikią infrastruktūrą, svečiams nepatogu, jeigu iki jos reikia vingiuoti siaurais, kalvotais žvyrkeliais arba per miško takelį. Įsivaizduokite kas bus, jeigu lyja lietus. Neasfaltuotu arba net ne žvyrkeliu, o miško taku riedantys žmonės gali ir užklimpti, kas tikrai nepridės taškų jūsų įvertinimams. Jeigu nėra galimybės privažiuoti asfaltuotu keliu, pasistenkite pasirūpinti tuo, kad svečiai galėtų patogiai ir saugiai atvažiuoti iki vietos. Palydėkite juos arba patys pasiruoškite visureigį, kad galėtumėte juos ištempti, reikalui esant.

Aktyvaus laisvalaikio įranga

Gryname ore, po atviru dangumi gali norėtis ir aktyvaus poilsio. Gerų šeimininkų pareiga – pasirūpinti, kad būtų kur taip pramogauti. Puikūs sprendimai – tinklinio ar krepšinio aikštelė, minigolfo aikštelė (tiesa, jai reikia gana daug priežiūros), valtis (jeigu sodyba prie vandens), keturračiai, jodinėjimas arkliais ir panašiai. Stenkitės išnaudoti tai, kad sodyba yra gamtoje.

Kai esate šalia vandens telkinio

Jeigu sodyba yra šali ežero ar upės, pirmiausia verta pasirūpinti priėjimu prie to vandens telkinio. Takelis turėtų būti lygus, geriausia – grįstas. Nesmagu ir nemalonu, jeigu iki vandens reikia vingiuoti siauru taku, kur lengva užkliūti ar nikstelėti koją. Nors kaimo turizme norisi šiokio tokio atotrūkio nuo miesto, bet pastangos dėl svečių patogumo tikrai nėra apeliacija į puikybę, tai tik atsakingų šeimininkų bruožas.

Prie vandens galima pastatyti pirtelę, įrengti laužavietę su pavėsine, palikti valtis, pastatyti lieptelį, pakabinti hamakus.

Teritorijos priežiūra

Jeigu sodyba iš tolo atrodys „pavargusi“, nieko gero tikrai nelaukite. Visų pirma – pasirūpinkite tuo, kad pati sodyba iš tolo atrodytų estetiška ir tvarkinga. Apie pastatų grožį nekalbėsime, nes kiekvienas tai supranta skirtingai. Tačiau galime patarti, kad reikėtų stengtis, jog patalpos ir teritorija atrodytų ką tik atnaujinta ir sutvarkyta.

Jums prireiks: žoliapjovių, sodininkystės žinių, retkarčiais – dažytojų paslaugų ir panašiai. Galiausiai labai praverčia ir laistymo sistemos. Jas įsigyti galite paspaudę šią nuorodą.

O, jeigu sninga ar lyja?

Lietuvoje lyja labai dažnai, visais metų laikais. Dėl to reikia pasirūpinti, kad net kai prapliumpa didžiulė liūtis ar nemaloni kruša, svečiai turėtų kur pasislėpti bei nežlugtų jų laisvalaikio planai. Tam tikrai užtenka lauko pavėsinės arba didelės, dengtos verandos. Pavėsines įsigyti greitai galima iš Varle internetinės parduotuvės.

Miegamos vietos

Jau kalbėjome apie sofų/lovų būtinybę. Prisiminkite, kad dažnai žmonės čia atvyksta su tikslu pernakvoti, pailsėti, praleisti visą savaitgalį. Miegamų vietų sodybose būna labai įvairiai ir tai tiesiogiai priklauso nuo to, kokiu tikslu žmonės čia atvyksta. Jeigu sodyba yra laisvalaikio ir turizmo vieta, reikėtų, kad miegamų vietų būtų 15-20. Jeigu sodyba yra turizmo, bet kartu ir tinkanti šventėms, visoje teritorijoje turėtų būti 30-50 miegamų vietų.

Gyvenamos patalpos

Gyvenamose patalpose turi būti pakankamai vietos svečių daiktams. Spintos, spintelės, komodos, sandėliukai ir kitos patalpos turi būti įrengtos atitinkamai, pagal daiktų skaičių. Rūsys ar palėpė irgi tinka, tačiau svečiams geriausia, kad prisireikus nereikėtų lipti kelis aukštus, kad pasiimti šlepetes.

Aparatūra ir priemonės šventėms

Jeigu sodyboje organizuojamos ir šventės bei pobūviai, nepamirškite garso aparatūros, pagrindinėje salėje įrenkite pakylą muzikantams ir vedėjams, pasirūpinkite esminių dekoravimo priemonių įsigijimu.