
Kitokių galimybių šulinys
Idėja brendo ne vienerius metus. Jai apdoroti prireikė laiko, skaičiavimų, profesinių ir žmogiškųjų išteklių įsivertinimo. Rajono Paramos šeimai centras priėmė sprendimą, kad nauja darbo kryptis – įkurti Dienos socialinės globos neįgaliesiems centrą jiems pagal jėgas ir rajono bendruomenei tokia profesionalų veikla reikalinga.
Sakyčiau, kad mūsų pačių mintys, aplinka, supratimas apie pagalbą ir būtinas paslaugas tiems, kas visiškai ar iš dalies negali savimi pasirūpinti, per dešimtmetį iš esmės pasikeitė. Supratome, kad įvairių negalių, ypač psichikos sutrikimų, neįveikiamų fizinių ir protinių negalių kamuojamiems žmonėms vien medikų pagalbos ir neįgalumo išmokos nepakanka. Žmonės kur kas geriau jaučiasi, kai yra užimti, kai mokosi buities darbų, kūrybos būryje, o jiems padeda profesionalūs darbuotojai. Pagalvokime ir apie tokių žmonių artimuosius, šeimas. Juk jiems taip pat reikia bent trumpo atokvėpio, poilsio. Į buitį, darbą įsisukę neįgaliųjų artimieji, atvirai kalbant, nė neturi laiko prisėsti ir kartu su globojamuoju piešti, kepti pyragą, karpyti snaiges, mokytis šokių… Jei tokių akimirkų būna – jos retos. Vaikams per švietimą, ugdymo įstaigas tiek mokslas, tiek veikla garantuojama įstatymu. O suaugusiesiems ilgą laiką rajone užimtumo paslaugų nebuvo daug. Neįgaliųjų artimieji burdavosi į draugijas, bendrijas, kad rastų užsiėmimų globotiniams.
Nuo praeitų metų kovo 1 dienos tokio darbo ėmėsi Paramos šeimai centre Agluonuose įkurtas Dienos socialinės globos neįgaliesiems centras. Direktorė Violeta Mikštienė pokalbyje suformulavo Dienos socialinės globos neįgaliesiems centro tikslą – suteikti efektyvią ir kvalifikuotą dienos socialinę globą institucijoje suaugusiems asmenims su proto, ar kompleksine negalia, brandaus amžiaus lankytojams. Kuo daugiau žmogus bendrauja, yra mokomas, jam padedama kurti, o kasdieniuose susitikimuose pratinamasi prie mums, ko gero, labai jau paprastais atrodančių darbų, tuo neįgalusis geriau jaučiasi, išmoksta savimi pasirūpinti pagal galimybes. Kad ir į lėkštę įsidėti maisto, o pavalgius suplauti indus, nuvalyti stalą. Maži žingsneliai buityje padeda pasiekti didesnio savarankiškumo visose jo gyvenimo srityse. Po truputį žmonės integruojasi juos į visuomeninį gyvenimą. Aplinka jų nebebaugina, jie supranta kaip elgtis.
Kai aplinkoje visi ir visokie jaučiasi gerai, prasmingu tampa pasakymas, kad gyvename visi kartu po ta pačia saule. Praeitais metais paslaugas, pagal kiekvieno asmens gebėjimus ir galimybes, gavo 9 žmonės. Užimtumo veiklos sudėliotos suderinant asmens pageidavimus, pomėgius ir Centro galimybes…
Visas rašinys sausio 7 d. numeryje
Roma JONIKIENĖ