Kyla vėjo jėgainės

Nors dienos ir trumpėja, nors žemė boluoja nuo sniego, dažnas keliaujantis Šiaulių, Žagarės kryptimi pro Kruopius, Jautmalkius mato laukuose kylančias konstrukcijas, šalia jų reto aukštumo kranų strėles. Vyksta didžiausio vėjo jėgainių parko Lietuvoje, priklausančio „Enefit green“ įmonei pirmųjų iš 14 vėjo jėgainių statyba.

Vėjo jėgainės – specifiniai statiniai tiek savo veikla, tiek ir statyba. „Vienybė“ pasidomėjo specifiniais statybos darbais, pakalbindama „Enefit Green“ atstovę, projekto vadovę Amandą Nagevičiūtę.

Kokio svorio ir ilgio konstrukcijos gabenamos?

Kiekvienas bokšto segmentas sveria nuo 50 iki 80 tonų, vienas jėgainės sparnas sveria maždaug 27 tonas. Visos jėgainės svoris yra 588 tonos. Rotorius, į kurį yra įstatomi sparnai yra 151 metro aukštyje, sparnų diametras yra 158 metrai, o visas aukštis – 230 metrų.

Specialus transportas naudojamas – kiek laiko trunka atgabenti iš uosto iki Kruopių?

Jėgainės dalys yra atplukdomos į Klaipėdos uostą ir specialiu didžiagabaričiu transportu per naktį atvežamos į Kruopius.

Iš ko gaminamos konstrukcijos – stovas, mentys? Iš kur vežamos?

Sparnai yra pagaminti iš stiklo pluošto, dervos, PET-putų ir anglies. Bokšto dalys atkeliauja iš Lenkijos, o sparnai – iš Kinijos.

Pastebėjome, jog įrengti specialūs nuvažiavimo keliai – nestatūs posūkiai, kaip būtų įprasta. Kodėl jų prireikė?

Specialūs kelių praplatinimai yra reikalingi tam, kad būtų galima atvežti jėgainių sparnus. Vieno sparno ilgis yra apytiksliai 75 metrai, tad sunkvežimis su ilga priekaba į stataus kampo įprastą sankryžą neįsuktų…

Visa Ramūno ŽIMANTO publikacija gruodžio 3 d. numeryje