Lakštingalų nakties garsuose

Puoselėjamos tradicijos. Tai, kas sukuria kiekvieno krašto savitumą, norą jame kaskart atsidurti tuo pat metu. Viena tokių gražių ir jau ilgamete vadinamų mūsų krašto tradicijų – Lakštingalų naktis Papilėje.

Nuostabaus ramumo šeštadienio vakaras Papilėje. S. Daukanto muziejaus kiemelyje bruzdėjo nemažas būrys žmonių – ir vietinių, ir nelabai matytų. Kiemelyje spragsėjo kurstomas laužas, ant kurio greit buvo uždėtas didžiulis katilas, vidun suberti žirniai – košei. Nepaisydami burbuliuojančių žirnių skleisto kvapo, kiemelyje žmonės neužsibuvo – visi skubėjo rasti vietą ant Ventos upės šlaito esančių suolų, apačioje kurių, improvizuotojo scenoje stovėjo stilizuotas projektoriaus ekranas – austa lino staltiesė. Netrukus joje jau mirgėjo senosios Papilės nuotraukos, o Lakštingalų slėnį perskrodė anų laikų gyvenimo šiame krašte užrašų „Užpečkio teatro“ aktorių skaitomi vaizdeliai. Prasidėjo poezijos vakaras „Lakštingalų naktis“, šiemet dedikuotas Papilės 770 – osioms įkūrimo metinėms.

Prieš pradedant skaityti eiles – tylos minute pagerbti prieš pat savaitgalį Anapilin persikėlę garbūs tautai, kraštui, jo kultūrai nusipelnę, ją puoselėję  Leopoldas Rozga, Zita Kelmickaitė. Pagarba įprasminta – lietuvių liaudies daina „Oi ant kalno, ant aukštojo“, atlikta viešnios iš Klaipėdos, muzikologės Elenos Kubilytės.

Pirmoji lakštingalų slėnio klausytojus savo poezija sveikino renginyje debiutavusi Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Eilėraščiai skirti Simonui Daukantui, Pauliui Normantui. Bibliotekininkė, poetė Aurelija Gerulskienė perskaitė keletą eilėraščių, apjungiančių meilę gimtajam kraštui. Charizmatiškasis Povilas Venta- Kuprys juokavo, atskubėjęs Papilėn tiesiai iš savo naujausios eilių knygos „Santūrumo upė“ pristatymo. Iš jos – ir poeto eilės klausytojams.

Šeštą kartą „Lakštingalų nakties“ skaitymams atvykstanti mažeikiškė Jūratė Norvaišienė skaitė ne tik eiles. Ji gavo renginio organizatorės, S. Daukanto muziejaus vadovės Elenos Sakalės pritarimą, perskaitė prozos kūrinuką „Pasivaikščiojimai po Papilę“, kuriame sudėti net 225 žodžiai iš P raidės. Dvi kaimynės viešnios – akmeniškė Vitalija Nostytė – Žakienė ir kruopiškė Gražina Blinkinienė Lakštingalų slėnio klausytojams savo eilėraščiais tapė gamtos vaizdus ir žmogaus buvimą joje. Dar viena Mažeikių rajono poetė Liucija Jagielienė sakė, jog Papilėje svečiuojasi šeštą kartą. Eilėraštis Papilei – vėl apie S. Daukantą, o pabaigai švelnus it močiutės lietimas eilėraštis, kurį sukurti ją paskatino anūkė. Plungiškė Adelė Daukantaitė Lakštingalų slėnį užpildė eilėmis žemaitiškai „Papilėn lyn leitus“ ir „Cikuo“…

Vilkaviškyje gyvenantys, bet su Akmene darbo ir gyvenimo ryšių turintys, poetai Jovita ir Algimantas Grakavinai eiles skaitė ir dviese, ir atskirai…

Visas rašinys birželio 3 d. numeryje

Ramūnas ŽIMANTAS

Autoriaus nuotraukose ir interneto „Lakštingalų nakties“ akimirkos