Lydėjo meilė ir … nutolimas

 

Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Janina KENSTAVIČIENĖ komentuoja 2016 metų santuokų ir skyrybų situaciją  

Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Janina Kenstavičienė ir specialistė Palmira Rimkevičienė per metus skyriuje vidutiniškai priima 1200-1300 asmenų. Visiems jiems reikia civilinės aktų būklės dokumentų. 

Sujungė meilė

Kaip gimimas ir kelio žemėje pabaiga, žmogaus gyvenime svarbi santuoka. Gyvendami santuokoje žmonės sukuria gyvenimo prasmę. Praturtina vienas kitą meilės kurstoma dvasine šiluma. Praėjusiais metais rajone aukso žiedus sumainė 133 poros – tai 4 mažiau negu užpernai. Pirmiausiai santuoką bažnyčioje užregistravo 18 porų (11 mažiau negu 2015 m). Analizuodami santuoką registruojančių asmenų amžių, matome, kad dažniausiai tuokiasi būdami 25-27 metų amžiaus. Iš 133 net 90 vyrų ir 89 moterys meilės ir ištikimybės įžadus davė pirmą kartą, antrą kartą vedė 32 vyrai ir ištekėjo 35 moterys, trečią kartą 8 vyrai vedė, o ištekėjo 9 moterys. 12 moterų po santuokos sudarymo pasirinko pavardes su galūne –ė (Dargė, Jonikė, Jonaitė), 4 moterys dokumentuose pasiliko pavardes, kuriomis buvo užregistruotos po gimimo, o viena i moteris prie savo pavardės paprašė prijungti sutuoktinio pavardę.

Vietų įvairovė

Santuoką registruojantys asmenys turi teisę pasirinkti iškilmių vietą. 6 poros santuoką registruoti panoro Papilės šv. Jurgio, 5 poros Akmenės šv. Onos, 4 poros Naujosios Akmenės Šventosios Dvasios Atsiuntimo bažnyčiose, po 1 porą tuokėsi Ventos, Šiaudinės ir Kivylių bažnyčiose.

Mažiau negu ankstesniais metais mūsų krašto asmenų santuokų užregistruota užsienio valstybėse. Po vieną porą susituokė Vokietijoje, Švedijoje, Maroke ir Jungtinėje Karalystėje. O štai Akmenės rajono Civilinės metrikacijos skyriuje mūsų krašto merginos tuokėsi su Rusijos, Ukrainos, Libano ir Bangladešo piliečiais. Jaunavedžių pasirinktose vietose sutuoktos 3 poros: dvi iš jų iškilmių vieta pasirinko Naujosios Akmenės kultūros rūmus, viena  Akmenės kavinę.

Meilė ir neapykanta – greta

Kai laimingos poros atvyksta registruoti santuokos, kartais tiesiog nenustygsta, trokšdamos pasidalinti savo džiaugsmu su kitais ir deklaruoti gražią meilę. Tai laimingos meilės pradžios istorija. Taip ir norisi patarti: branginkite, saugokite, tausokite meilę. Kad ji būtų amžina. Deja, neretu atveju graži meilė trunka neilgai. Po kurio laiko dalis sutuoktinių kalba emocionaliai. Tačiau ne apie gyvenimą, o apie …skyrybas. Skyrybos visada pakeičia gyvenimą – kartais gerąja prasme, kartais – blogąja.  Užtenka kelių sekundžių, kad įsimylėtum, bet gali praeiti daugybė metų, kol pagaliau ją pamiršti. Pernai pagal teismo sprendimus užregistravome 55 ištuokas. Ačiū Dievui, 22 mažiau negu 2015 metais. Po santuokos nutraukimo su motina liko gyventi 35 vaikai, su tėvu 3 vaikai. Keista, kad 4 poros išsituokė santuokoje pragyvenusios nuo 41 iki 47 metų, santuokoje sidabrinį jubiliejų paminėjusios išsiskyrė 11 šeimų. Tad ir išvadą galime padaryti tokią: meilė ir neapykanta vaikšto greta. Nuo abiejų sutuoktinių priklauso, ką iš jų prie širdies glaudžia…

Santarvės keliu

Kaip gražu, kad jaunystėje duotus meilės ir ištikimybės įžadus sutuoktiniai brangina visą ilgą gyvenimą. Nuostabiomis spalvomis sušvinta jų santuokos jubiliejinės sukaktys. Pernai santuokos auksines sukaktis iškilmingai paminėjo ir Civilinės metrikacijos skyriuje iš naujo pakartojo ištikimybės žodžius Antanina ir Albertas Švambarai, Irena ir Stasys Džiugiai. Retai kada sulaukiame ypatingų santuokos jubiliejų, vadinamų „geležinių vestuvių“, kai santuokoje asmenys būna išgyvenę 65-erius metus. Būtent tokią santuoką iš naujo registravo Naujojoje Akmenėje gyvenantys Ona ir Pranciškus Lipkinai. Ilgų ir gražių bendro gyvenimo metų visiems, santuoką registravusiems, santuokų ceremoniją pakartojusiems jubiliejinėse iškilmėse.

Kalbino Julija SEJAVIČIENĖ

 

Nuotraukose: „Geležinių vestuvių“ pora Ona ir Pranciškus Lipkinai su sūnumi Sauliumi, Savivaldybės meru V. Mitrofanovu.

 

„Vienybės“ vasario 1 dienos numeris