Naujajai Akmenei – 70. Jauno miesto prasminga sukaktis
Šiemet sukanka 70 metų, kai anuomet pelkėmis pažliugusiame Karpėnų kaime buvo pastatyti pirmieji gyvenamieji namai. Jie buvo skirti statybininkams, sušauktiems čia, Latvijos pašonėje, statyti cemento gamyklą. Dabar tai Naujosios Akmenės senamiestis, Taikos gatvė. Ši teritorija tuometinės Lietuvos aukščiausios tarybos prezidiumo 1951 metų sausio 1 d. įsaku pavadinta miesto tipo gyvenviete Naująja Akmene.
Žmogui 7 dešimtmečiai – kone visas gyvenimas, o miestui – tik ori sukaktis. Iš tiesų, juk neįprasta Nepriklausomybės ar Taikos gatves vadinti senamiesčiu. Šiose vietose kadaise nebuvo stambių dvarų ir šimtamečių ąžuolynų, tad ir gamtos bei architektūros paminklų nėra. Tačiau pats miestas yra, daugelis svečių pripažįsta, kad jis jaukus, žalias ir švarus. Dabar nedaugelis ir bepasakytų, kur čia būta geležinkelio, kuriuo iš cemento gamyklos buvo vežamos statybinės medžiagos į statomus miesto objektus. Iš laiko perspektyvos atrodo, tarsi savaime neliko pelkių, krūmų. Gyventojų talkomis buvo įrengtas pirmasis kuklus stadionas. Ilgainiui nebeliko purvynų, įsigijus generatorių, jau pirmais metais gyvenvietėje nušvito elektra.
Naujajame mieste pirmiausia ir įsikūrė statybininkai, netrukus didelė jų dalis tapo pirmaisiais 1952 m. pradėjusios veikti gamyklos darbininkais. Pastačius pirmąsias technologines linijas, baigtos ir gyvenamųjų namų statybos Taikos bei aplinkinėse gatvėse, statybos persikėlė į dabartinę Nepriklausomybės alėją, O po 1965 metų, įsiūlius Lietuvai keturių naujų technologinių linijų statybą, ėmė augti daugiabučiai namai dabartinėse V. Kudirkos, Respublikos bei Ramučių gatvėse. Nors didžiausia čia pagaminto cemento dalis buvo paskirstoma kitų sovietinių respublikų reikmėms, nesuklysime sakydami, kad Naujosios Akmenės gyventojai pastatė ne tik savo miestą, bet ir visą mūrinę Lietuvą, kurią neretai peikiame tačiau be kurios savo valstybės neįsivaizduojame.
Daugiau Leopoldas ROZGA šeštadienio, birželio 22 d., VIENYBĖJE.
A. Juodpusio nuotraukos iš miesto jaunystės.