Tau 60? Studijuok!

Kokia teisinga patarlė, kad mokytis niekada nevėlu… Aukštojo mokslo galima siekti ir kai tau šešiasdešimt su trupučiu. Intriguojančiai ir nelabai jau įtikinamai skamba. Čia kalba eina ne apie Trečiojo amžiaus universitetus, siūlančius labiau pramoginį, šviečiamąjį „reikalą“. Kalbėsimės apie rimtas studijas Vilniaus dailės akademijos skyriuje. Ir tai galėtų būti pavyzdžiu kur kas jaunesniems žmonėms – dejuojantiems ir nusivylusiems, teigiantiems, kad mokytis jiems per vėlu.

Plačiai žinomas menininkas, skulptūros meistras,  namų meno galerijos įkūrėjas Stanislovas ADOMAITIS iš Akmenės  – jau trečio kurso studentas Vilniaus dailės akademijoje. Sėkmingai baigti du kursai, atsiskaityta su visais dalykų dėstytojais. Mokosi Statys aukštais balais, nes nori gauti stipendiją. Pasirinko skulptūros meno studijas, nes prieš daug metų, jaunystėje dailės technikume baigė tokias pat studijas. Kai vienoje bendroje kelionėje Stasys prasitarė apie mokslą  dieniniu būdu – atvirai pasakysiu, galvojau, kad juokauja. Nepažinojau  nė vieno žmogaus, studijuoti pradėjusio po šešiasdešimtmečio, nors skaičiusi apie tokias asmenybes esu.  Dabar vieną pažįstu gyvai.  Sprendimas siekti aukštojo mokslo labai sudomino, nekantravau pasikalbėti  su studentu.

Aplinkybės susiklostė nepalankiai. Stanislovas priminė istoriją su savo tėvų Adomaičių palikimu. Parašė testamentą, kad po mirties jų nuosava galerija ir kūriniai lieka Krašto muziejaus nuosavybe. Stasys priminė, kad susitarime buvo pageidavimas – galimybė menininkui dirbti, sakykime, prižiūrėtoju, gal kiek įmantriau pavadintą darbą. Ne taip jau ir svarbu, kaip vadintųsi pareigos.  Laukti teko ilgai, kol paaiškėjo super aukšti reikalavimai tokiam darbui.  „Manau, tikrai gebėčiau lankytojams papasakoti apie kūrinius ir  kūrybiškus užsiėmimus parodyti. Bet kaži kaip stebuklingai, norint tokį darbą dirbti, prie pareigų aprašo atsirado įrašas „aukštasis universitetinis išsilavinimas“.  Ir to darbo negavau. Toks liūdnas buvo tas pavasaris. Permąsčiau situaciją: daug jaunų žmonių esu parengęs dailės studijoms, vieni baigę dėstytojauja, kiti vis žinomesni darosi… Nejau pats negaliu mokslų baigti…

Visas pasakojimas liepos 1 d. numeryje

Roma JONIKIENĖ

Nuotrauka iš Stanislovo archyvo