Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena! Apie akmenis ir žmones

Tebus Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos prieigose paskelbta, jog išleistos dvi knygelės, svarbios akmeniškiams dėl kelių priežasčių: pirma, kad jos primena apie su Akmene susijusius žymius žmones ir sakmėmis apipintus akmenis, antra – dalis tekstų ir pačių kraštiečių parašyti, išliekamosios vertės nuotraukomis, dokumentų faksimilėmis iliustruotos. Be abejonės, ir nedideliu tiražu išleistos, todėl ir nekomercinės, nors ir su galimybe pakartoti, jei jų kaip kokių atminties laikmenų ieškotų čia pat ar toli toliausiai gyvenantys išeiviai, muziejininkai. Ir parengtos karantino tyloje su leidėjais susirašinėjant tik elektroniniu paštu ar balsu vis skambinant ir derinant kokį faktelį. Susirašinėjimo laikas jau tik priešpaskutinis etapas, pirmieji gal tik tekstų parengėjams žinomi, kiek laiko sugaišta, kokie nuotoliai įveikti.

Genealogija.  ,,Garsių akmeniškių giminės“ pasakoja apie pirmosios šimtmetinės Akmenės vaistinės provizorių Augustiną Rušiną ir jo šeimą – žmoną ir dvi dukras, mylimas mokytojas.

…Plačiausiai knygoje supažindinama su Domo Šidlausko – Visuomio (1878-1944) genealogija ir ne vieno pateikėjo prisiminimais. Daugumą tekstų atsakingai parengė Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos muziejaus vadovas Algirdas Vilkas.

 

Akmenys. Antroji knygelė ,,Akmenų kelias“ plonesnė, vos 24 puslapių, labiau panaši į geros kokybės sąsiuvinį apie 14 mitologinių akmenų su 38 aukštos kokybės Sigito Kazlausko fotografijomis – po jomis ir skalsus Egidijaus Jaramino tekstas: sakmė su nuoroda, kas ir kada papasakojo, akmens išmatavimai ir koordinatės. Tik eik, važiuok ir surask, fotografuok ar telefonu, ar savo akimis ir išgyvenk, ką žmonės pasakoja.

Daugiau Rita Ringienė  publikacijoje trečiadienio, gegužės 5 d., VIENYBĖJE.