Apyvartinių lėšų trūkumas: kokių problemų gali sukelti ir kaip užtikrinti jų stabilumą?

Apyvartines lėšas įmonėje galėtume palyginti su kraujo apykaita žmogaus organizme: tam, kad būtų palaikoma gyvybė, tai turi nuolat cirkuliuoti. Apyvartinės lėšos reikalingos stabiliai įmonės veiklai, kuri pradeda strigti, jei klientai vėluoja atsiskaityti. Tokių atvejų pasitaiko neretai, todėl įmonės ilgainiui gali tapti pažeidžiamos. Norint gauti apyvartinių pinigų, nebūtina skubėti skolintis – yra toks sprendimas, kaip sąskaitų finansavimas, dar vadinamas faktoringu, kuris leidžia gauti lėšų greitai ir be užstato.

 

Trūkstant apyvartinių lėšų tampate pažeidžiami

 

Apyvartiniai pinigai itin svarbūs kiekvienai įmonei, nes jie padeda stabiliai funkcionuoti. Vis dėlto, šie pinigai dažnai būna „įšaldyti“ klientams išrašomose sąskaitose – tol, klientai neatsiskaito, įmonė neturi apyvartinių pinigų.

 

Nerijaus Andrijausko, finansavimo sprendimų verslui bendrovės „PayRay“ komercijos vadovo, teigimu, įprasta praktika, kad klientai su įmone atsiskaito per 30–90 dienų. Esant pinigų sutrikimams, kiekviena diena tampa svarbi, o, jeigu vėluojančių klientų yra ne vienas, tai gali sukelti didesnių problemų.

 

„Pirmąjį šių metų pusmetį Šiaulių regione buvo pradėtos 24 bankroto bylos. Bankrotui dažnai įtakos turi ir apyvartinių lėšų trūkumas. Susidūrusios su apyvartinių pinigų problemomis, įmonės negali atsiskaityti su savo darbuotojais ir tiekėjais, laiku nesumoka mokesčių, negali įsigyti reikiamų žaliavų arba paslaugų. Kitaip tariant, įmonės tampa pažeidžiamos ir gali susidurti su finansine krize“, – paaiškina N. Andrijauskas.

 

Su faktoringuapmokėjimas per kelias dienas

 

Įmonėms, norinčioms užsitikrinti stabilius finansinius srautus, N. Andrijauskas rekomenduoja sąskaitų finansavimą, dar kitaip vadinamą faktoringu. Ši paslauga ypač tinka smulkiajam ir vidutiniam verslui, tiesiogiai priklausomam nuo kiekvieno atsiskaitymo ir turinčiam ribotas galimybes gauti kreditą. „Dauguma dar vis galvoja, kad gauti apyvartinių pinigų galima tik skolinantis, tačiau tai nėra tiesa, – teigia ekspertas. – Pasirinkus sąskaitų finansavimą, faktoringo bendrovė vos per kelias dienas apmoka iki 90 proc. sąskaitos vertės, todėl įmonė be trikdžių gali tęsti savo veiklą.“

 

Faktoringo paslauga gali pasinaudoti įmonės, kurios veikia ne mažiau nei vienerius finansinius metus. Šios paslaugos principas paprastas: pardavus prekę ar paslaugą, klientui išrašoma sąskaita faktūra, kuri yra pateikiama faktoringo bendrovei. Pastaroji sumoka įmonei iki 90 proc. sąskaitos vertės. Gavusi iš kliento apmokėjimą už finansuotą sąskaitą, faktoringo bendrovė nuskaito avanso bei palūkanų dalį ir likusią sumą perveda įmonei. Kitaip tariant, pinigus už suteiktas prekes ar paslaugas įmonė gali gauti vos per keletą dienų nuo sąskaitos išrašymo, nepriklausomai nuo to, koks sąskaitos apmokėjimo terminas yra sutartas.

 

„Svarbu suprasti, kad šia paslauga galima naudotis finansuojant ir visas, ir dalį išrašytų sąskaitų. Ypač palanku pasirinkti didesnės vertės sąskaitų finansavimą, nes tokiu atveju greitai gaunama didesnė suma nelaukiant, kol klientas atsiskaitys“, – paaiškina N. Andrijauskas.

 

Rekomenduoja rinktis patikimą partnerį

 

Andrijauskas pataria, kad renkantis geriausią sąskaitų finansavimo partnerį svarbu ne tik kompetencija bei reputacija, bet ir siūlomos sąlygos: „ Lietuvoje „PayRay“ veikia jau ne vienerius metus, dirba su įvairaus sektoriaus įmonėmis, tad gali tinkamiausiai įvertinti individualią situaciją, pasidalyti savo įžvalgomis ir pasiūlyti lanksčių sprendimų“.

 

Bendrovės komercijos vadovo teigimu, kreipiantis dėl galimo sąskaitų finansavimo į „PayRay“  sprendimas dėl paslaugos suteikimo priimamas greitai, be to, nėra sutarties sudarymo mokesčio. Ekspertas taip pat primena, kad stabilūs finansiniai srautai leidžia laiku atsiskaityti su darbuotojais, vykdyti įsipareigojimus tiekėjams ir išlaikyti gerą įmonės kredito istoriją bei reputaciją. Be to, taip visuomet laiku sumokami mokesčiai ir išvengiama dėl to galinčių kilti rizikų. Todėl kiekvienam smulkiajam bei vidutiniam verslui rekomenduojama įsivertinti, kiek stabilios yra jų apyvartinės lėšos ir kokių yra galimybių tam stabilumui užtikrinti.

 

Susisiekite ir pasitarkite su „PayRay“

Komercijos direktorius Nerijus Andrijauskas

+370 620 29236

nerijus.andrijauskas@payray.lt

www.payray.lt