Jaunimas taria žodį

Jaunoji karta taiso vyresniosios padarytas klaidas. Mūsų jaunimui jau ši diena pateikia daug užduočių, o mes tikimės, kad jie elgsis išmintingiau, doriau, ir pasiūlys daug  gerų  idėjų. Mariupolio (Ukraina) ir mūsų rajono moksleivių bendro projekto „Ateitis mūsų rankose“ dalyviai nuotolinėje vaizdo konferencijoje gvildeno ypatingai svarbią pasauliui problemą – ekologiją. Kas svarbu mūsų kraštui ir kas Ukrainai? Esame kaip dvyniai, nes abiems valstybėms identiškai svarbūs tie patys dalykai – oro, vandenų, žemės švarumas, netarši pramonė, saikingas gamtinių išteklių naudojimas.

Gruodžio 29 – ąją projekto dalyviai vaizdo konferencijoje pasimatė paskutinį kartą. Dalyvavo 33 asmenys – mokytojai, projekto moderatoriai ir būrys dalyvių moksleivių iš Mariupolio ir Akmenės rajono. Projekto dalyviai iš Ukrainos M. Gončaruk, V. Pivovarov, V. Nasonov, L. Kulishova, L. Alieva, D. Fedko ir gera dešimtis jų kolegų bei bendramokslių anglų kalba nuotraukomis, skaidrėmis pristatė savojo krašto ekologines problemas ir iššūkius, kuriuos gali įveikti jaunimas. Mariupolyje populiarėja šeštadieninės talkos – tvarkomi parkai, renkamos šiukšlės, grėbiami lapai, gyventojai sąžiningiau rūšiuoja atliekas. Ukrainiečiai pergyvena dėl užterštų vandenų – jūros, upių. Šalyje daug sunkiosios pramonės – anglies, sunkiųjų ir spalvotųjų metalų gamyklų, tad oro tarša didelė. Jaunimas žino ir įvardina šias bėdas.

Mūsų krašto jaunimas iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos, „Saulėtekio“ progimnazijos, Kruopių pagrindinės mokyklos V. Stonkutė, M. Ąžuolaitė, D. Damskytė, A. Donėlaitė, A. Žąsinaitė ir gera dešimtis jų kolegų  atliko apklausą, kurioje savanoriškai dalyvavo 150 gyventojų, apie atliekų rūšiavimą, ekologiškų priemonių buityje naudojimą ir žmonių požiūrį į ekologiją. Apklausa parodė, kad džiaugtis mūsų sąmoningumu anksti, tačiau reikalai krypsta į gerąją pusę – didesnė gyventojų dalis rūšiuoja atliekas, stengiasi buityje naudoti ekologiškus valiklius, piktinasi tais, kurie šiukšles iškrato pamiškėse, nenaudoja daugkartinių puodelių, šiaudelių… Mūsų rajone vandens, oro tyrimai kur kas geresni nei Ukrainoje. Mūsiškiai moksleiviai pakvietė ukrainiečius į vaizdo ekskursiją po saugomas, unikalias gamtos vietas. Pristatymas vyko anglų kalba, o rusiškai kalbantys moksleiviai turėjo galimybę pabendrauti. Antrinis žaliavų panaudojimas taip pat svarbi ekologinės saugos dalis – rajono jaunimas, dalyvaujantis projekte, pristatė parodą – ką galima pagaminti iš popieriaus, pakuočių, plastiko.

Jaunimas vieni kitiems palinkėjo sveikų, gražių švenčių, teiravosi – ar projektas turės tęsinį. Ir laukia susitikimo gyvai. „Ateitis mūsų rankose” – Lietuvos (Akmenės rajonas) ir Ukrainos (Mariupolis) bendras jaunimo ekologinis projektas. Projekto vykdytojas – Tarptautinio palaikymo bendrija „Kelias į svajonę”. Projekto partneris Ukrainoje – visuomeninė organizacija „Šeimos ratas“ (Mariupolis). Projektą finansuoja Lietuvos ir Ukrainos jaunimo mainų taryba. Taryba finansuoja Lietuvos ir Ukrainos jaunimo mainus, renginius, susitikimus, projektus, kuriuos rengia ir įgyvendina organizacijos, skatinančios abiejų šalių jaunimo mainus bei įvairias iniciatyvas, taip pat informacinius projektus, kuriais siekiama skatinti minėtų šalių kultūrinį bendradarbiavimą, pakantumą, supratimą ir pripažinimą, keitimąsi gerąja

patirtimi bei publikacijas, kuriomis siekiama suartinti lietuvių ir ukrainiečių tautas.

 

Publikacija trečiadienio, sausio 6 d., VIENYBĖJE.