Konkurso „Metų ūkis 2018“ dalyviai

Tą dieną, kai vertinimo komisija užsuko pas Žerkščių kaimo ūkininkus Gitaną ir Valdą Baranauskus, sūnus Tomas kombainą į laukus suko paskutinį kartą ir baigė kirsti grūdines kultūras. Ūkininkai džiaugėsi kaip niekada anksti nuėmę derlių.

Tačiau džiaugsmingą nuotaiką apie javapjūtės pabaigtuves netrukus pakeitė niūresnė tema – apie ilgai užtrukusios sausros nuostolius. Mūsų krašto ūkininkai patyrė didelius nuostolius. Baranauskai suskaičiavo, kad dirbdami 250 hektarų žemės neteko daugiau kaip 20 tūkstančių eurų pajamų. Sausra sutrikdė augalų vegetaciją, grūdinių kultūrų varpos užaugo mažos, sumenkęs jose ir grūdas. Ūkininkai paprastai iš anksto pasirašo derliaus pardavimo sutartis, nes reikia kreditan pasiimti trąšų. Pagal sutartis už toną moka tik po 176 eurus, o už laisvai parduodamą toną – po 210 ir daugiau eurų. Nesunku suskaičiuoti praradimus, kai žinai, kiek atseikėta derliaus pagal sutartis.

Baranauskai dirba 105 hektarus nuosavos žemės.

Gitana ir Valdas Baranauskai tvirtina: nėra lengva, bet tai labai įdomu, prasminga: juk žemė sukasi apie savo ašį, o žmogaus gyvenimas sukasi apie žemę…

Julijos Sejavičienės rašinys trečiadienio, rugsėjo 5 d. „Vienybėje“.

Astos Kiminienės nuotraukose: Gitana ir Valdas Baranauskai su dukra Laura ir sūnumi Tomu; tėvas ir sūnus su laukų galiūnu baigę kirsti javus.