Kruopių mokyklos kelias

Greičiausiai klausit, koks dar gali būti pastato, mokykla vadinamo,  „kelias“? Juk pastatai nevaikšto, nežirglioja ir net nesliuogia iš savo vietos… O ar kada teko girdėti, kad mokykla — tai ne sienos ir ne stogas, o mokytojas ir mokinys? Juk „mokykla“ jau nuo seniausių laikų funkcionavo, kai tėvai vaikams per praktiką perduodavo savo žinias, kai negandų metais motinos ir tėvai savo vaikus, ūkio darbus bedirbdami, slapčiomis mokydavo, kad tik atžalos daugiau už juos pačius gyvenime pasiektų. Tad jei galvosim, kad mokykla yra būtent tokia, tai ir „mokyklos“ kelias, nukaktas per amžius, yra ilgas ir painus…

Šie mokslo metai Kruopių pagrindinei mokyklai yra ypatingi, jubiliejiniai — 220 metų nuo pirmosios mokyklos įsteigimo, perversmų ir pokyčių išgyvenimo. Man, kaip atėjūnei iš šalies, tokia mokyklos istorija kelia susižavėjimą ir tuo pačiu skatina stengtis, kad šie jubiliejiniai metai būtų tik dar vienas slenkstis į naują etapą, naują mokyklos gyvenimo tarpsnį. Benaršydama archyve, radau tokį straipsnį, lyg istorijos laiko juosta, taip tiksliai įvardinantį esminius šiais laikais Kruopių pagrindine mokykla vadinamos bendruomenės istorijos vingius. Kviečiu trumpam sustoti, kartu perbėgti mokyklos gyvavimo šimtmečius ir dešimtmečius — žiū, gal ir savo draugus, pažįstamus ar net šeimos narius čia atrasit!

1804 metais Kruopiuose, špitolėje (seniau taip vadino prieglaudos namus prie bažnyčios), darbą pradėjo parapijinė mokykla. Joje mokėsi 11 berniukų ir 1 mergaitė. Mokoma buvo lietuvių ir lenkų kalbomis. Mokymo programos nebuvo. Svarbiausias mokyklos uždavinys buvo pamokyti skaityti, rašyti ir įsisąmoninti katalikų tikėjimą…

1923 metais atidaryta nauja mokykla, kurioje mokėsi 196 mokiniai: 185 lietuviai, 2 lenkai, 9 latviai. Pamokos vykdavo nuo 9 iki 15 valandos ir tęsėsi po 50 minučių. Veikė 4 skyriai…

Algimanta LIUDAITĖ

Kruopių pagrindinės mokyklos mokytoja

Nuotraukose senoji ir šiandieninė Kruopių mokykla