Laiko suponuota prasmė

Laikas augina žmogų ir subrandina jo darbus. Ir prasmę pamatai iš laiko aukštumos. Tas žodžių įvadas – Akmenės krašto žmogui Tadui Varneckui, kuriam liepos 1 dieną būtų sukakę 100 metų. Jeigu ne Tado Varnecko iniciatyvumas, kažin ar būtume šiandien turėję Akmenės gamtos ir kultūros parką…

Tadas Varneckas Akmenės miesto vykdomojo komiteto pirmininku dirbo nuo 1957 m. kovo 14 d. iki 1961 m. kovo 5 d. Tai buvo itin veiklus jo gyvenimo laikotarpis. Šio krašto senbuviai pasakojo, kad būtent T. Varnecko vadovavimo metais Akmenės miestas labiausiai augo ir buvo puikiai tvarkomas. T. Varnecko iniciatyva buvo organizuojamos miesto gyventojų talkos pušynui netoli miesto įveisti. Pušynui buvo pasirinkta teritorija Dabikinės upės pakrantėje. Ataskaitoje miesto pirmininkas įrašė, kad talkų būdu 1958-aisiais pasodinta 4,5 tūkst. medelių. Pušyno sodinimo iniciatoriaus nuopelnus Akmenės miestui ne kartą prisiminimuose yra įvardiję Akmenės rajono Garbės pilietis Anicetas Lupeika, Akmenės „Sąjūdžio klubo“ vadovė, amžinąjį atilsį Aldona Bačiulienė, buvęs Akmenės vidurinės mokyklos direktorius K. Pakeltis. Kazimieras Pakeltis į Akmenės vidurinę mokyklą atvyko 1951 metais ir dirbo direktoriumi tuo laikotarpiu, kai miesto vykdomajam komitetui vadovavo Tadas Varneckas. „Pasirūpinęs pasodinti pušyną, T. Varenckas pastatė sau ilgai išliekantį paminklą“, – pernai „Vienybės“ laikraštyje prisiminimais dalijosi K. Pakeltis.

Vilniuje gyvenanti Tado Varnecko dukra Loreta Dumbauskienė redakcijai atsiuntė nuotraukų bei įvairios informacijos, kuri leidžia iš arčiau dirstelti į Akmenės krašte prasmingus veiklos pėdsakus palikusį žmogų.

Julija SEJAVIČIENĖ

Rašinys liepos 1 d. „Vienybėje“