Talentų ir asmenybių namai

Talentų ir asmenybių  namais kelis dešimtmečius buvo Naujosios Akmenės kultūros rūmai, kur išskirtinį gyvenimą gyveno Stasės Niūniavaitės suburtas, auklėtas, puoselėtas ir į žvaigždes iškeltas liaudies teatras. Su režisierės epochos pabaiga užgeso ryškioji teatro šviesa. Ryškios ir talentingos asmenybės Naujojoje Akmenėje praleisti patys darbingiausi dešimtmečiai anuomet mūsų kraštui atnešė žinomumo. S. Niūniavaitė draugavo su žinomiausiais poetais, rašytojais, režisieriais, aktoriais, daugelis jų viešėjo  jos namuose, tad mums buvo išskirtinių progų pamatyti juos scenoje.

Ne kartą pagalvojau, kaip būtų susiklostęs Stasės Niūniavaitės likimas, jei ne kvailai ir absurdiškai jai prikabinta liaudies priešės etiketė ir kalėjimas tremtyje. Greičiausiai Akmenės kraštas niekada nebūtų sulaukęs talentingosios menininkės. Ją žinotų visa Lietuva. Ir…jeigu būtų bent nujautusi, kas laukia už neatsargiai pasakytą tiesą, ir būtų emigravusi, leisiu sau  išsakyti pastebėjimą – ji greičiausiai ir Vakaruose šviestų žvaigžde. Bet likimas buvo kitoks, ir garsioji režisierė švietė mums.  Liaudies teatrui, kurį pagrįstai vadinome Niūniavaitės teatru, ji paliko neišdildomų akimirkų, valandų…metų.

1988 metais išleistoje spalvingoje knygutėje apie liaudies teatrus yra trumputis straipsnelis, pavadintas „Naujosios Akmenės „Akmencemento“ gamyklos kultūros rūmų liaudies teatras“, kuriame parašyta, kad dramos kolektyvas čia susibūrė 1958 metais. Nuo įvardintosios datos jam vadovavo Stasė Niūniavaitė. 1972 metais suteiktas liaudies teatro vardas.  Anas teatras turėjo dailininkus, scenografus,  teatro veiklos jokiu būdu negalėtume lyginti su šiandienine aktorių savanoryste. Kai kalbama apie Niūniavaitės  teatrą – sakoma: kūrėjai. Dailininkais dirbo A. Milevičius, A. Adomaitis, scenografijoje talkino asmenybės meno pasaulyje J. Surkevičius, J. Taujanskienė. Nuo 1958 metų veikė ir moksleivių dramos studija, vėlgi S. Niūniavaitės suburta. Abu teatrai – moksleivių ir suaugusiųjų – pastatė dešimtis įspūdingiausių spektaklių, apvažiavo šalį skersai – išilgai, laimėjo apdovanojimų, buvo žinomi ne tik Akmenėje, vaidino televizijoje, tiek moksleivių, tiek suaugusiųjų teatrų pastatytus ir nufilmuotus spektaklius daug kartų rodė Lietuvos televizijos kanalai.

Apie Stasės Niūniavaitės teatrą – Romos Jonikienės rašinys antradienio laikraštyje.