Visuomenės poreikiai nenugali privačios nuosavybės

Akmenės miesto žmonės, manau, originalesni už kitus mūsų krašto vietovių gyventojus, ir visuomenės poreikiai jiems rūpi labiau. Bent taip atrodo, kai pagarsinami prašymai, kuriuos pateikia viešojo poreikio gynėjai. Retai kas gina visų interesus, dažniausiai giname savus interesus. Paskutiniajame rajono tarybos posėdyje būtent apie viešąjį interesą užsiminta. Akmeniškis paprašė visų reikmėms paimti iš savininkų žemę, kurioje yra Pragalvio užtvanka, kitų vadinama paplūdimiu ar tvenkiniu.

Reti atvejai, kai visuomenės poreikiams būtų paimamas savininkų turtas. Kas gi nutiko Akmenėje, vienoje gražiausių gamtos vietų esančiai užtvankai (arba žmonių paplūdimiu, tvenkiniu vadinamai vietai), kad reikėtų ją išpirkti iš trijų savininkų.  Konkretus motyvas nenurodytas. Tad lieka tik prielaidos, kad privatizacija buvo galimai neteisėta. Tarybos posėdyje pateikta informacija, kad nuosavybė  atstatyta trims asmenims pagal 1940 – ųjų žemės ribas.  Nuosavybė įgyta 1994 metais. Ir kas šiandien supaisys – teisingai pasielgta ar ne. Nebent ilgame teisminiame bylinėjimosi procese. Tarybos nariams posėdyje pasakyta, kad privatizavimas „buvo įdomus“ – dalis upės tapo nuosavybe.

Tarybos nariai, ir tie, kurie Akmenėje gyvena, nė karto nesulaukė nusiskundimų, nieko negirdėjo, kad vandenyje būtų draudžiama maudytis, poilsiauti krante, o išsipirkus leidimą – žvejoti. Niekas ir niekada, išskyrus šį vienintelį atvejį, neprašė ginti viešojo intereso, ir visuomenės poreikiui išpirkti privatų turtą. Savivaldybė turi teisę derėtis su savininkais ir nupirkti žemę, kurios reikia visuomenės poreikiams. Bet šį kartą visuomenė to daryti neprašo. Sakyta, kad sunku būtų pateikti argumentus, jei nutartų tokį sprendimą priimti. Tiek žemės kaina, tiek bylinėjimosi išlaidos būtų per didelės, kad be svarbaus reikalo įsiveltume į teisinius ginčus. Tad taip ir buvo pasakyta – poreikio nėra, intereso nėra.

Daugiau Roma JONIKIENĖ trečiadienio, balandžio 7 d. VIENYBĖJE.