5 populiariausi mitai apie rūkymą: kiek juose yra tiesos?

Rūkymas yra vienas labiausiai paplitusių žalingų įpročių, tačiau jį vis dar gaubia nemažai populiarių mitų. Ar girdėjote mitą, kad nikotinas sukelia vėžį? Ar tai, kad prisidegta cigaretė mažina stresą ar net padeda sulieknėti? O gal teko susidurti su teiginiu, kad rūkydami kenkia tik sau, o viena cigaretė didelės žalos nedaro? Apžvelkime, kiek tiesos yra populiariausiuose mituose apie rūkymą.


Mitas 1: vėžį sukelia nikotinas
Apie nikotiną yra tekę girdėti daugeliui. Tai pagrindinė tabako veiklioji medžiaga, natūraliai susidaranti šio augalo lapuose. Patekęs į organizmą nikotinas sukelia stimuliuojantį poveikį, malonumą ir skatina norą rūkyti. Nikotinas yra priklausomybę sukelianti medžiaga, dėl kurios poveikio mesti rūkyti gali būti sudėtingiau.
Visgi, priešingai populiariam įsitikinimui, pats nikotinas nesukelia vėžio ar kvėpavimo takų ligų. Tą patvirtina tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek Lietuvos Nacionalinis vėžio institutas. Plaučių ir kitų organų vėžį kenksmingos cheminės medžiagos, kurios išsiskiria cigaretei degant aukštoje – maždaug 600 °C – temperatūroje. Cigarečių dūmuose gausu dervų, anglies monoksido, netoli šimto skirtingų kancerogenų, įskaitant aldehidus, benzeno junginius, etileno oksidą ir daugelį kitų. Šios medžiagos gali pažeisti įvairių organų ląsteles, pakeisti jų DNR ir lemti vėžinius procesus.
Savo ruožtu nikotinas sukelia priklausomybę, tačiau pagrindinė ligų, susijusių su rūkymu, priežastis yra nuodingi cigarečių dūmai.

Mitas 2: rūkymas kenkia tik pačiam rūkančiajam
Dar vienas populiarus mitas, kuriuo savo žalingą įprotį neretai teisina rūkantieji, yra susiję su tikėjimu, kad prisidegus cigaretę yra kenkiama tik sau pačiam. Visgi pasyvaus rūkymo žala yra įrodyta daugeliu tyrimų. Tas pačias cigarečių dūmuose esančias kenksmingas medžiagas (dervas, kancerogenus, anglies monoksidą ir kitas), kurias į plaučius traukia rūkoriai, būdami šalia įkvepia ir aplinkiniai.
Dėl to jų sveikatai taip pat kyla pavojus. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad patiriantiems pasyvaus rūkymo poveikį rizika susirgti plaučių vėžiu yra net 20-30 proc. didesnė nei nerūkantiems ir nebūnantiems prirūkytose erdvėse.
Pavojus aplinkiniams kyla ne tik tuo metu, kai šalia rūkoma, bet ir būnant patalpose, kuriose rūkyta anksčiau. Cigarečių dūmuose esančios pavojingos medžiagos turi savybę įsigerti į įvairius paviršius – užuolaidas, baldus, tapetus, kilimus – todėl patalpose esantiems žmonėms pavojų gali kelti ilgą laiką. Pasyvus rūkymas ir kontaktas su kenksmingomis medžiagomis yra itin pavojingas besilaukiančioms moterims, vaikams, lėtinių ligų turintiems asmenims.

Mitas 3: rūkymas mažina stresą
Tarp populiarių mitų apie rūkymą yra ir įsitikinimas, kad cigaretė padeda nusiraminti ir sumažinti stresą. Tačiau iš tiesų rūkymas dažnai yra jo priežastis. Noras rūkyti kyla, nes nikotinas veikia dopamino smegenyse išsiskyrimą. Ši medžiaga veikia už atpildą, motyvaciją bei malonumą atsakingas smegenų dalis. Prie rūkant padidėjusio dopamino lygio organizmas greitai pripranta, todėl tam pačiam nikotino poveikiui pasiekti ima reikėti vis daugiau rūkalų.
Kai išsivysto priklausomybė, neparūkius ima varginti prasta nuotaika, nuovargis, susierzinimas ir nerimas. Šie neigiami pojūčiai ir potyriai kuriam laikui nuslopinami tik gavus nikotino. Taigi cigaretės rūkoriams dažnai reikia normaliai būsenai palaikyti, o jos griebiantis patyrus stresą – naudos nebus.

Mitas 4: organizmui kenkiama tik rūkant dažnai
Mitas, kad savo organizmui kenkia tik užkietėję rūkoriai, yra ypatingai gajus. Dar neretai manoma, kad viena kita cigaretė per dieną ar pakelis cigarečių savaitgalį sveikatai didelės žalos nepadaro. Tai yra netiesa, nes, tik patekusios į organizmą, cigarečių dūmuose esančios kenksmingos medžiagos ima jį žaloti.
Net ir viena cigaretė per dieną gali reikšmingai padidinti vėžinių susirgimų, kvėpavimo takų, širdies bei kraujagyslių ligų riziką, pakenkti odai, plaukams, dantims, sukelti miego sutrikimus. Be to, ilgamečiai rūkoriai paprastai ir pradeda nuo nedidelio rūkalų kiekio, kuris palaipsniui tik didėja.

Mitas 5: rūkymas padeda sulieknėti
Lieknėti rūkant – tokį tikslą turi stebėtinai dažnas tabako gaminių vartotojas. Tačiau toks tikslas ne tik remiasi klaidingomis prielaidomis, bet ir yra labai pavojingas sveikatai. Nors rūkymas išties pagreitina organizmo medžiagų apykaitą ir paskatina riebalų deginimą, tačiau tai yra gerokai mažesnį poveikį žmogaus svoriui turintis faktorius, nei subalansuota dieta ir sveikas gyvenimo būdas. Kitaip tariant, joks kiekis rūkalų nekompensuos nesaikingo nesveiko, riebaus, daug cukraus turinčio maisto vartojimo sukeliamo svorio augimo.
Rūkymas grožiui ir sveikatai tikrai nepadeda. Šis žalingas įprotis ne tik negarantuoja lieknos figūros, bet ir spartina senėjimo procesus, kurie ypač atsispindi veido odoje. Be to, rūkymas didina cukrinio diabeto riziką ir blogina šios ligos simptomus ja jau sergantiems. O ką jau bekalbėti apie vėžinius susirgimus, kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligas? Taigi pateisinti rūkymu svorio mažinimą tikrai neverta.