Gimtinė ir žmogus neatsiejami (1)

Naujosios Akmenės trečiojo amžiaus universiteto klausytoja, kelis dešimtmečius medikės profesijai atidavusi, Naujojoje Akmenėje puikiai pažįstama Ona GEDŽIENĖ pasidalijo prisiminimais, kurie ypač vertingi rajono centro gyventojams. Jos pasakojime – ilga istorija, kaip „lipdėsi“ Naujosios Akmenės miestas, papasakota per šeimą, vaikus, augusius be tėvų. Ona – rankdarbių meistrė, ji įvairiausiomis technikomis puošia margučius, siūlų dekoru puošia įvairiausias talpas, moka įvairiausių meniškų dalykų, kuriems išvardinti reikėtų atskiro rašinio. Autorės prisiminimais sugrąžinsime brandaus amžiaus rajono gyventojus į pradžią naujo miesto užgimimo. Atkreipkite dėmesį į įdomius sutapimus. Kai skaitysite Brutės Kulvinskienės rašinį – aptiksite tokią pat mergautinę pavardę, kaip ir Onos Gedžienės. Ir dar… Oną pradinėse klasėse mokė Birutės teta, mokytoja E. Kanavolaitė.

Mano miestas

Mano miestas pats nuostabiausias, gražiausias iš visų Lietuvos miestų. Jis augo ir plėtėsi (vyko statybos), o su juo augau ir aš.

Aš, Ona NORVAIŠAITĖ – GEDŽIENĖ, gimiau 1948 metų vasarą, Akmenės rajone, Eibučių kaime (dabar tai Eibučių gatvė Naujosios Akmenės mieste). Mano tėvai Pranciškus Norvaišas ir Julijona Norvaišienė buvo paprasti kaimo žmonės. Tėvas mėgdavo meistrauti iš medžio, darydavo spintas, lovas, o mama turėjo skambų balsą. Be manęs šeimoje augo trys broliai, kartu gyveno teta Magdutė. Teta (tėvo sesuo) buvo vieniša, todėl ir gyveno pas mus. Kad gausi šeima išgyventų, reikėjo daug dirbti. Tėvai laikė daug gyvulių, sodino daržus. Mes, vaikai, taip pat turėjome paskirstytus darbus. Reikėdavo pripjauti žolės, priskinti buroklapių, privežti malkų, vandens. Jei kuris vaikų mėgindavo išvengti darbo, į jų norus niekas neatsižvelgdavo.  Todėl stengdavomės darbus nudirbti, kad vakarai būtų laisvi – mūsų žaidimų laikas. Žaisdavome futbolą, slėpynių, šaudydavome iš „ragatkių“ (laidynių)…

Visas rašinys balandžio 22 d. numeryje

„Vienybės“ informacija

Nuotraukose Ona Gedžienė ir mičiurininkų būrelis vidurinėje mokykloje