Iš žemgalių vaikystės

Nors epidemijos, virusai, karantinai ir kitokios bjaurastys nepaliaujamai terorizuoja Marijos žemę Lietuvą, atkakliausi kūrėjai nelinkę toms negandoms paklusti. Mano rankose naujutėlė Vytauto Almanio knyga „Antrasis žemgalių išėjimas“. Tiesą sakant, žemgaliai, mūsų politikų terminais,  būtų nė prie ko, nes knyga apie žemgalių  krašte, pačioje Lietuvos ir dabartinio Akmenės rajono pašonėje, augusio ir gyvenimo mokslus ėjusio berniuko vaikystę. Apie vaiko akimis regimą aplinką ir žmones, papročius ir iš šalies primetamus rūpesčius.

Kurie įdėmiai seka Naujojoje Akmenėje gyvenančio Vytauto Almanio kūrybą, gal pastebės, kad kai kurie vaizdai, įvykiai primena prieš penketą metų išėjusią jo knygą „Tolstančios  salos”. Bet knygų tiražai tokie apgailėtini, kad ne visi spėja knygų naujienas sekti. Antra, anoje knygoje apie vaikystės laikus buvo tik keliolika puslapių, o čia ir dabar – visa  nemenka knyga. Ją atsiskleidęs iš karto atpažįsti tą patį iš ankstesnių leidinių pažįstamą Almanį. Ta pati vaizdinga, sklandi kalba, tas pats sugebėjimas pastebėti smulkmenas, kurios autoriaus akimis anaiptol ne smulkmenos. Ta pati meilė pažintiems ir nepažintiems žmonėms. Ta pati santūri ironija. Ir šeimos indėlis: knygą papildo žmonos ir sūnaus eilėraščiai,  dukters piešinys viršeliui.

Kiekvienas atėjome iš savo vaikystės, tad nėra ko stebėtis, kad anuomet ir skurdokas valgis buvo gardesnis, o nupirktasis dviratis teikė džiaugsmo daugiau, kaip dabar koks limuzinas. Tad malonu skaityti naują V. Almanio knygą, kupiną  meilės vaikystei, namams, įprastam kaimo sodyboje šuniukui ar penėti ir suvalgyti pasmerktam paršeliui. Tasai švelnus ir atsargus vaikystės vaizdavimas primena  senųjų Lietuvos rašytojų kūrinius jaunimui. Dar įdomiau, kad autorius vaiko akimis žvelgia ir į suaugusių darbus bei rūpesčius, koksagizo auginimą nugyventuose kolūkiuose, buldozeriais sunaikintus sodus ir į miestų dėžutes išvarytus jų šeimininkus.

Tai kuo čia dėti žemgaliai?- paklausite. Rašytojas Vytautas Almanis, save laikantis bene paskutiniu žemgaliu, sąžiningai paaiškina, kaip tie Dabikinės bei Tervetės pakrantėse prieš metų metus gyvenę žemgaliai tapo lietuviais.

Knygą galima įsigyti „Vienybės“ redakcijoje, ją gerai būtų paskaityti mokyklose, bibliotekose.  Bet kol įsigysit, su knygos autoriumi, paskaitykime sakmę apie Žemgalą ir jos pelenuose brendusią vaikystę.

Leopoldas ROZGA

 

Publikacija ir Vytauto Almanio  pasakojimas „Nežinoma gentis ir jos gyventojai“

šeštadienio, vasario 13 d., VIENYBĖJE..