Man mano gyvenimas patinka

Taip sako ventiškė tautodailininkė Vanda Jokubauskienė. Pakalbinti ją paskatino Ventos kultūros namų surengtos  Užgavėnių kaukių gaminimo pamokos internetu. Kaip pasigaminti būtiną Užgavėnių atributą, tautodailininkėper dvi sesijas  parodė nuo pirmo žingsnio: ir kaip pasiruošti priemones, ir kaip užbaigti kūrinį. Antradienį – Užgavėnės. Nebus įprasto šurmulio, tačiau prisiminti ir puoselėti tradicijas yra įvairiausių būdų. Svarbu kūrybiškai pažiūrėti, norėti išmokti bei užsiimti malonia veikla. Ar žiema pasiduos išvaroma be šurmulio, jau kita tema.Svarbiau, kad  paslapčių, kaip gyventi, kad kiekviena diena džiugintų, o senti neliktų laiko, žino  Vanda Jokubauskienė…

Užgavėnių kaukių gaminimo technikos, kaip ir daugelio dailiųjų amatų,  Vanda Jokubauskienė sako išmokusi  žemaičių tradicinių amatų vasaros kursuose  Kelmėje. Iš ten ir kūrybinės idėjos. O edukacinį užsiėmimą surengti paakino kultūros namų vadovė Dalia Tenienė. Ji ir nufilmavo pamokas. Pasidalinti žiniomis ir tuo, ką moka, tautodailininkė sako jai ne tik patinka, bet yra svarbu. „Žinoti negana, reikia daryti ir dalintis”, – sako Vanda.

Tradicinių žemaičių amatų išbandytas ne vienas: pynė iš žolynų, pynė iš šiaudelių, ėmėsi karpinių, vilnos vėlimo. Tačiau labiausiai patiko nerti  riešines. Vandos riešinės kiek kitokios nei įprasta: ji nenaudoja karoliukų ar kitokių papuošimų, neria tik iš natūralių siūlų, o papuošia baltiškais ženklais. Pusė giminės apdovanota Vandos riešinėmis, papuoštomis žirgeliais, žalčiukais, stulpais ir kitokiais protėvių ženklais.

Kai smalsu išbandyti vis ką nors naujo, nėra kada senti, tikina Vanda. Dabar susidomėjusi japoniška Sumi-e ( japoniškai – tušas ir paveikslas) tapyba. Du, trys ar penki brūkšniukai ir viskas.  Tuštuma, neužpildyta erdvė, vos pastebimi teptuko štrichai, kuriuos turi nubraukti neatitraukdamas rankos, nesugaunama ramybės ir judėjimo vienybė sudaro sumi-e paveikslo dvasią. Vaizduotė, mintis, kūrybos dvasios polėkiai užpildo tai, kas lieka neišsakyta.

„Dabar tik mokausi, bandau atspėti tas užuominas, kuriose užkoduota japonų meno paslaptis. Kalėdų proga anūkė  Indrė padovanojo knygą apie šį ypatingą japonų meną“, – naujais atradimais dalinasi moteris.

“Man patinka mano gyvenimas,”- sako Vanda Jokubauskienė.

Ir  labai gera apie tokius žmones pasakoti. Daugiau Lilija Smalakienė šeštadienio, vasario 13 d., VIENYBĖJE.

Romos Miltinienės nuotrauka.