Netekome žymaus mokslininko

Spalio 12 dieną Kaune mirė žymus mokslininkas, vienas iš nedaugelio Lietuvos atominės energetikos specialistų Eugenijus Ušpuras. Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vadovas, buvęs ilgametis Lietuvos energetikos instituto direktorius ir Mokslo tarybos pirmininkas, Lietuvos mokslų akademijos Garbės narys, habilituotas mokslų daktaras, profesorius – tik kai kurie E. Ušpuro titulai, pelnyti intensyviu ir nuosekliu darbu. Jo mirtis – milžiniškas  nuostolis ne tik Lietuvos mokslui, bet ir mūsų rajonui.

Eugenijus Ušpuras buvo gimęs 1955 m. liepos 24 d. Sibire, Irkutsko srityje. Šeimai grįžus iš tremties tolių ir apsistojus Naujojoje Akmenėje, 1972 m. baigė tuometinę šio miesto 1-ąją vidurinę mokyklą, 1977 m. – studijas Vilniaus universitete, 1985 metais – aspirantūrą. Dirbo branduolinės  energetikos saugos struktūrose, 2004 – 2014 metais vadovavo Lietuvos energetikos institutui, pastaruoju metu buvo šio instituto Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vedėjas, vyriausias mokslo darbuotojas. Jo atradimai ir mokslininko patirtis apibendrinti disertacijose, 9-iose autorinėse ar su bendraautoriais išleistose monografijose.

Velionis buvo apdovanotas Lietuvos Prezidento atminimo ženklu už asmeninį indėlį  Lietuvai pirmininkaujant Europos Tarybai, Kauno miesto II laipsnio Santakos garbės ženklu, Lietuvos energetikų, Inžinerinės pramonės asociacijos bei kai kurių kitų struktūrų garbės ženklais. Atkreiptinas dėmesys, kad  tarp garbės ženklų nėra buvusios TSRS bei Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų – gal kad gimęs Sibire ar kad neslėpė savo požiūrio į Lietuvos energetikos plėtros vizijas Lietuvoje. Gal neatsirado aukšto rango specialistų atominės energetikos mokslininko pasiekimams įvertinti. Eugenijus Ušpuras domėjosi savo jaunystės kraštu, lankydavosi Naujojoje Akmenėje, turėjo ketinimų veiksmingiau prisidėti ugdant Akmenės rajono intelektinį potencialą, bet jo, kaip ir kitų žymių kraštiečių, ketinimai liko nepastebėti.

Daugelį metų didžiausias mūsų kraštiečio pomėgis buvo filatelija, Eugenijus Ušpuras buvo  renkamas Lietuvos filatelininkų draugijos vadovu, jo surinktų pašto ženklų kolekcijos yra pelniusios aukščiausius apdovanojimus pasaulinėse bei Europos filatelijos parodose.

Leopoldas Rozga, šeštadienio, spalio 19 d., „VIENYBĖJE“