Nutukimas – liga, kurią galima išgydyti

Labai ilgus metus nutukimas buvo laikomas apsileidimo požymiu. Natūralu, kad dėl to buvo kaltinami patys žmonės, kurie laikomi neatsakingais, kadangi negeba pasirūpinti savo sveikata. Šiuo metu požiūris į nutukimą kiek kitoks. Sutinkama, kad tai lemia ne tik žmogaus noras daugiau valgyti nei reikia jo kūnui, tačiau ir genai, net hormonai. Kuo racionalesnis požiūris – tuo daugiau supratimo.
Apie nutukimo problemą Lietuvoje ir jo gydymo būdus kalbamės su chirurgu Nerijumi Kaseliu.

Lietuvos ES šalyse pirmauja pagal nutukimo mastus. Kas tai lemia?
Pirmiausia reikia suprasti, kad skaičiai labai kinta. Šiandien jie vienokie, tačiau po trumpo laiko gana kisti. Juk kinta ne tik visuomenės elgsena, tačiau taip pat ir galimybės, medicinos pažanga, kuri padeda kovoti su ligomis.

Diana – N. Kaselio pacientė.

Žinoma, daugiausia prie nutukimo prisideda netinkama mityba. Galima minėti ir mažus judėjimo mastus, tačiau tai tik pašalinis aspektas. Lietuviai yra darbštūs, fiziškai gana aktyvūs, tad didžiausias minusas yra maistas, kuris kasdien dedamas ant stalo.
Kokias kitas ligas gali sukelti nutukimas?
Pats nutukimas jau yra liga su kuria reikia kovoti. Tai reiškia, kad nereikia laukti, kol nutukimas sukels paralelinių ligų. Tačiau natūralu, kad didelis žmogaus svoris dažnai prisideda prie kitų ligų. Žinoma, visiems puikiai žinoma, kad pirmiausia tai yra širdies bei kraujagyslių ligos, taip pat – sąnarių bei kitos, kurios tikrai vargina žmogų ir net gali tapti mirties priežastimi. Galiausiai, daugelis žmonių dėl per didelio svorio kenčia nuo socialinio atstumo, kadangi jie jaučia gėdą. Natūralu, kad visa tai skatina ieškoti svorio mažinimo būdų.

Artūras – N. Kaselio pacientas.

Kaip sumažinti KMI?
Labai paprasta pasakyti, kad žmogus turi daugiau judėti bei mažiau valgyti. Deja, viskas ne taip paprasta kaip atrodo. Pasiekus tam tikrą KMI, ir dažniausiai tai yra 35 ir daugiau, svorio metimas tampa tikru vargu su kuriuo susitvarkyti pačiam žmogui nėra paprasta. Tokiu atveju yra siūlomos skrandžio mažinimo operacijos. Žinoma, pirmiausia – pokalbis su dietologu, daugelių atvejų net psichologu. Visa tai padės suprasti – kas lemia nutukimą ir ar skrandžio mažinimas tikrai geriausias jo šalinimo būdas.
Kas yra skrandžio mažinimas?
Skrandžio mažinimo operacijos Vakarų pasaulyje žinomos jau labai seniai. Džiugu, kad vis daugiau lietuvių ne tik apie jas sužino, tačiau taip pat ir išbando. Siūlomi keli tipai. Tiesa, medicina vis labiau tobulėja, tad natūralu, kad prieš 10 siūlytas skrandžio mažinimo tipas šiuo metu gali būti vadinamas ne tokiu geru. Visada reikia pasiliauti gydytojais, kurie pasiūlo geriausią alternatyvą. Ir šiuo atveju tai yra ne daugeliui žinomas skrandžio žiedas, tačiau rankovė, apylanka ir t.t.

Algis – N. Kaselio pacientas.

Kaip pasikeičia žmogaus gyvenimas po skrandžio mažinimo?
Daugelis žmonių teigia, kad labai. Gyvenimo kokybė tampa kur kas geresnė, kadangi žmogus ne tik gali atsikratyti iki 70 proc. savo kūno svorio, tačiau ir užmegzti naujus socialinius ryšius, kadangi dingsta gėda. Tai yra gydymas, o ne estetinė operacija. Džiugu, kad požiūris į jas kinta. Lygiai taip pat kaip ir į žmones, kurie serga nutukimu.
Jeigu domina daugiau info apie skrandžio mažinimą – siūlome apie jį skaityti gastroklinika.lt puslapyje.