Vis daugiau lietuvių renkasi darbą su individualios veiklos pažyma. Kodėl?

Svajonių darbą kiekviena apibrėžtų vis kitaip. Kol vieniems yra svarbiausia lanksčios darbo valandos, kurios suteikia galimybę kur kas paprasčiau planuoti laisvalaikį, tuo tarpu kiti daugiausia dėmesio skiria užmokesčiui, kuris turi motyvuoti.
Natūralu, kad pasiekti tiek vieną, tiek kitą paprasčiau dirbant sau, tad vis daugiau lietuvių išbando darbą pagal individualios veiklos pažymą. Kas tai ir kodėl tai yra patraukli darbo forma – atsako Rūta, kuri jau daugiau nei 8-erius metus verčiasi su IVP (aut. past. http://individuali veikla pagal pažymą).

Ar išsiimti pažymą kainuoja?
Daugelis žmonių maišo individualią veiklą pagal pažymą su patentu. IVP yra išskirtinė tuo, kad jos išsiėmimas nieko nekainuoja. Tereikia artėjant deklaravimo metui – susimokėti visus mokesčius: GMP, PSD ir VSD nuo pelno. Taigi, kuo daugiau uždirbama – tuo daugiau mokama. Neuždirbus – nemokami mokesčiai (išskyrus PSD, nebent jis apmokamas kitais šaltiniais).

Kokia veiklą galima vykdyti?
IVP taip pat džiugina ir labai plačiu galimų veiklų vykdymo diapazonu. Nuo tokių, kurios reikalauja fizinių gebėjimų, iki tokių, kurioms reikalingas intelektas. Bet kuriuo atveju –svarbiausia pasirinkti tinkamą veiklos kodą ir pirmyn. Nors jis reikalingas tik dėl statistikos, kadangi nuo jo nekinta mokesčių dydis, tačiau bet kuriuo atveju – tai svarbus darbas. Siūlau jį atlikti kartu su VMI specialistais.

Kaip darbą su IVP paveikė pandemija?
Kaip ir bet kokius kitus darbus – vienus daugiau, o kitus mažiau. Gerai tai, kad dirbantys pagal IVP gaudavo 257 eurų paramą. Gauna ir šiuo metu, tačiau kur kas mažiau žmonių. Žinoma, gana dažnai dirbantys su IVP atstovauja programuotojus, dizainerius, SEO specialistus ir kitus profesionalus, kurių darbas yra su kompiuteriu. Tokiems žmonėms dažniausiai neteko susidurti su dideliu darbų stygiu.

Ar dideli mokesčiai dirbant su IVP?
Gana gajus mitas, kad dirbti su IVP yra dideli mokesčiai. Tačiau tai nėra tiesa. Na, visi norime sumokėti mokesčių kuo mažiau, tačiau šis veiklos tipas yra geras dėl to, kad mokama tik nuo pajamų. Taigi, neuždirbus – neteks ir mokėti. Juolab, reikia žinoti – ką ir kiek mokate. Tokiu atveju dažniausiai mokesčiai nebeatrodo tokie dideli. Ypač tuomet, kai suprantama – kokią naudą iš jų pavyksta gauti.

Ar sudėtinga vesti buhalteriją?
Daugeliui žmonių atrodo, kad savarankiškas darbas reikalauja sudėtingų buhalterijos žinių, tačiau tai nėra visiškai tiesa. Šiuo metu internete galima rasti pigiai kainuojančių online principu veikiančių buhalterinių programų, kurios padeda vesti apskaitą ir tuo pačiu nesukti galvos dėl smulkmenų. Taigi, tai jokiu būdu negali būti priežastis neužsiimti šia veikla.

Ar darbas pagal IVP – vis dar atrodo ne rimtas?
Juokinga, tačiau labai ilgai darbas su pažyma buvo laikomas ne tokiu stabiliu darbus kaip kad pagal sutartį. Šiuo metu toks požiūris labai pakito, tad galima tuo pasidžiaugti. Ne tik gaunamos beveik visos socialinės garantijos, tačiau taip pat ir bankai bei kitos panašios institucijos kur kas palankiau vertina tokius interesantus. Žinoma, tai džiugina, kadangi toks veiklos tipas priimamas kaip visavertis lyginant su darbu pagal sutartį bei verslu.
Ačiū, Rūta, už pokalbį!