Pietūs su Lazdynų Pelėda ir grybais kimštais kukolėliais

Į Paragius praeitą šeštadienį, į Lazdynų Pelėdos muziejuje  surengtą pažintinį edukacinį užsiėmimą „Lazdynų Pelėdos receptai”  susirinkusieji visu šimtmečiu atgal laiku nukeliavo. Muziejaus darbuotojai Greta ir Nerijus Jonučiai pakvietė  ne tik pavartyti  rašytojos Lazdynų Pelėdos 1911 m. išleistą knygą “Šeimininkėms vadovėlis”, pirmąjį tokio pobūdžio leidinį lietuviškai, bet ir pasikalbėti  apie daugiau nei šimtmečio senumo buities ypatumus bei praktiškai išbandyti vieną iš rašytojos pateiktų receptų.

Ką valgė prieš šimtą metų?  „Šeimininkėms vadovėlis“ parašytas Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės. “…rašytoja, gerai žinoma savo raštais ir ponų rūmuose, ir vargdienio bakužėlėj, sudėjo gana daug pamokymų, patarimų, kurie gali tikti ir apšviestesnėms moterims, ir visai nemokytoms…“- taip pristatytas leidinys savaitraštyje „Šaltinis“ 1911 m. Kalbėdama apie  šio leidinio ypatumus, muziejaus darbuotoja Greta pastebėjo, kad yra tokių patarimų, kurie sunkiai suprantami šiandieninės civilizacijos šviesoje, bet yra patarimų bei receptų, kurie tinkami  ir šiandien……Užsiėmimo dalyviai  gamino rašytojos vadovėlyje pateiktą  priedą prie sriubos  – grybais kimštus kukolėlius.  Net rankas mazgojo iš ąsočio pilamu vandeniu. Tešlą iš anksto suminkė   ir grybus paruošė muziejaus darbuotojai, kad neprailgtų užsiėmimas. Smagiai, kočėlais ginkluoti, kočiojo tešlą ir kukolėlius raitė, suko, kas kaip mokėjo.  Kol Greta juos iškepė,  Nerijus pasidalino senojo dvaro šeimininko  Nikodemo  Ivanausko gyvenimo  detalėmis. Tada visi  gėrė arbatą, ragavo, ką pasidarę, kalbėjosi apie muziejų, čia vykstančius renginius….

Muziejaus žiemos ir vasaros.  Greta ir Nerijus Jonučiai Paragiuose ketvirti metai. Jau  galima klausti, ar nenusivylė savo pasirinkimu iš didelio miesto į atokią vietą ir nelabai pažįstamą  veiklą persikelti.  Išleidę tolimuosius svečius, dar susėdome puodeliui arbatos ir pokalbiui.

Daugiau Lilija SMALAKIENĖ rašo trečiadienio, kovo 27 d.VIENYBĖJE.