Senų nuotraukų sakmės. Transporto raida

Nuo senų senovės arklys buvo didžiausias kaimo žmogaus pagalbininkas. Be arklio paramos juk negalėjai išpurenti dirvos, pargabenti iš laukų derliaus. Tačiau arklio paramos reikėjo ne tik ūkio darbuose. Jis buvo ir svarbiausia transporto priemonė. Arkliais kinkytose karietose į karus  ir į svečius keliaudavo valdovai. Į švariausią vežimą pakinkytu arkleliu važiuodavo ligoniui atgabenti daktarą, o mirštančiam – kunigą.

Pasakojama, jog Marija Lastauskienė – rašytoja Lazdynų Pelėda – arkliuku važiuodavo į Tryškius pasimelsti ir „žemiškų“ reikalų sutvarkyti. Ir kartą jos kelyje išdygo automobilis. Arklys pasibaidė neregėto žvėries, apvertė vežimą su garbingąja keliautoja. Neva nuo to „eismo įvykio“ rašytoja į Tryškius ir net į Žarėnus keliaudavusi pėsčiomis.

O tasai automobilis buvo bene pirmas ir vienintelis tuometiniame Papilės krašte, ir priklausė jis Kairiškių dvaro savininkui bei talentingam verslininkui Vladui Sirutavičiui. Jis su rašytoja dėl ano įvykio nesikivirčiję, Sirutavičius kartais net užsukdavęs į Paragių sodybą aplankyti kaimynės.

Taigi automobilis vienintelis, o arklių buvo tūkstančiai. Juos laikė kiekvienas prasigyvenęs ūkininkas.

Ir per vieną šimtmetį viskas apsivertė. Dabar nemažai šeimų turi ne po vieną automobilį – darbui ir išeigai. O arklių, pasak savivaldybės žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjos G. Gauronskienės, visame rajone belikę gal penkios dešimtys, ir tų pačių gal tik dešimt „darbininkų”, o kiti tarnauja sportui ir kitokioms pramogoms. Arkliai istorijos vadovėlių neskaito ir nežino, kokie graudūs būdavo jų pirmtakų likimai.

Leopoldas ROZGA

Publikacija šeštadienio, lapkričio 16 d., VIENYBĖJE.

Tik mažytė arklių suvažiavimo „frakcija“ ir kol kas vienintelis jų varžovas iš Kairiškių.