„Svetimo skausmo nebūna“ – istorija meno kūriniuose
Į Akmenės krašto muziejų atkeliavo trijų menininkų paroda apie Holokaustą, apimanti ne tik žydų genocido temą. Meno kūriniais autoriai kalba apie išdavystę, mirtį, herojiškumą bei ryžtą kovoti ir apginti savo valstybę. Paroda yra projekto „Atminties žygis. Akmenė 2024“ dalis.
Ukrainietės dailininkės Natalijos Gerasimenko tapybos darbų ciklą pradeda paveikslas pagal gerai žinomus Senojo Testamento įvykius. Brolžudystė. Kainas ir Abelis. Ir šio nusikaltimo metaforiški pasikartojimai Antrojo pasaulinio karo metais, kuomet kaimynas skundė ir žudė kaimyną ar giminaitį. Paveiksluose pasakojami įvairūs siužetai: pradedant žmonių sekimu ir suėmimais jų namuose ir baigiant koncentracijos stovyklų vaizdais. Autorė akcentuoja būtent žydų tautos persekiojimą
Kaip tik apie dabartinį konfliktą ir sąsajas su senovės graikų mitiniais kariais pasakoja kito parodos autoriaus, taip pat ukrainiečio Matvejaus Vaisbergo grafikos paveikslai. Jo darbų ciklas „Plona raudona linija“ skirtas pagerbti Mariupolio gynėjams, o istoriškai terminas siejasi su XIX a. Krymo karo įvykiais, kuomet raudonai apsivilkę škotų kariai turėjo pridengti plačiai išsidėsčiusį frontą nuo daug gausesnių rusų pajėgų. Istorija kartojasi. Net priešas liko tas pats.
Garbingiausioje ir šiek tiek užtamsintoje vietoje įkurdintas pats įdomiausias pagal gamybos būdą parodos akcentas – Dovilės Dagienės „Augalų atmintis“. Herbarizuoti augalų lapai, kuriuos reikia saugoti nuo saulės spindulių, kad neišbluktų chlorofilas, savo lapuose slepia vaikų atvaizdus. Išskirtine technika atlikti darbai apjungia augalų, surinktų netoliese žydų istorinių pastatų, atmintį, su vaikų, kurie neretai lyginami su žiedais ar daigais, veidais. Į platų floros pasaulį autorę pastūmėjo žydų botaniko, dėstytojo Jokūbo Movšovičiaus istorija. Nepaisant išdavysčių, jam pavyko išgyventi per vokiečių okupacijos ir genocido laikotarpį.
Paroda Krašto muziejuje veiks nuo rugsėjo 3 iki 23 d. Rugsėjo 23 d., 13 val., vyks pokalbis apie Holokaustą. Kviečiame apsilankyti.
Dovilės Dagienės kūrinių paroda, kurioje žiūrovų teismui pateikta daugiau organinės fotografijos darbų, šią vasarą jau buvo eksponuota Vilniaus dailės akademijoje. Originalus, dar neplačiai žinomas metodas naujai atskleidžia Lietuvos žydų atminimo temą. Tekstą parodos pristatymui paruošė botanikė dr. Radvilė Rimgailė-Voicik: „Taip, nesibaigiantys darbai užpildo mano, dabar jau profesoriaus, Jokūbo Movšovičiaus, dienas ir mintis. Tik naktį ne visada galiu ilsėtis. Atrodo, šiąnakt sapnavau, kad esu Vilniuje. Pasukau į Mała Pohulanka, kur Szkolna pracownia przyrodnicza sode vaikų grupelė kaip tik mokėsi stebėti augalus jų nenuskindami. Stovėjau tylėdamas ir niekaip negalėjau prisiminti, kodėl čia atėjau. Po to balsai nutolo. (…) Pasipriešinimas blogiui negali egzistuoti be teatro, be tikėjimo, be žaidimo. Mažos kojytės sukasi scenoje muzikos ritmu, šoka gėlės. Šiandien jos gyvos, laimingos, gyvenančios ateitimi. Rytoj tuos žiedus nuskins, sutryps. O gal ir ne?..
Visas rašinys rugsėjo 3 d.
Akmenės krašto muziejaus informacija ir nuotrauka
joje portretai ant lapų