Bendruomenes telkia europinis laikas

Interviu su Latvijos Respublikos Aucės savivaldybės meru Gintu KAMINSKIU.

 

Kokia nuotaika priimate apdovanojimą „Už nuopelnus Akmenės rajonui“?

Atvirai pasakysiu: man šis apdovanojimas buvo didelė staigmena. Tuo pačiu didelė garbė priimti apdovanojimą „Už nuopelnus Akmenės rajonui“. Ir dar Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją. Nuoširdžiai sveikinu Jūsų krašto žmones su šia svarbia diena, sveikinu Savivaldybės vadovus, daug darančius, kad valstybės raida būtų įtvirtinta pažanga žmonių gyvenimuose. Esu patenkintas, kad Aucės savivaldybei pavyko įgyvendinti itin svarbų iššūkį – nutiesėme asfalto juostą nuo Aucės iki Lietuvos pasienio, ilgai laukta ir svajota asfalto juosta sujungė Latviją ir Lietuvą. Labai džiaugiuosi ilgamete mūsų savivaldybių draugyste ir bendradarbiavimu, kultūriniais abiejų savivaldybių kolektyvų ryšiais. Tai, ką darėme prieš 30 ar 20 metų, tai, ką darome dabar, ką darysime, darome ne sau. Darome žmonėms, gyvenantiems abipus Latvijos ir Lietuvos valstybių sienų. Asfaltuotas kelias sujungė ne tiktai geografines teritorijas. Jis sujungia ir mūsų bendruomenes. Asfaltuotu keliu dabar Akmenės krašto gyventojai važiuoja į Latvijos pajūrį, į Rygos oro uostą arba į senąjį Rygos miestą. Latvijos Respublikos gyventojai yra pamėgę Naujosios Akmenės turgų, prekybos centrus, važiuoja pasižvalgyti į jūsų šalies gilumą gamtos grožio ir turistų lankomų objektų. Taigi tas kelias dar labiau suartina mus. Mūsų bendruomenes suartina Europos Sąjungos laikrodžio rodyklių skaičiuojamas laikas. Noriu pabrėžti, kad žavimės jūsų savivaldybės mero V. Mitrofanovo, Administracijos direktorės A. Laucienės, Tarybos narių pastangomis padaryti jūsų kraštą moderniu ir gražiu. Tai labai pastebime.

Kiek metų Jūs prie Aucės savivaldybės vairo?

Nuo 2001 metų, kai įgyvendinat savivaldos reformą, kaip to reikalauja Europos Sąjungos direktyvos, sukūrė Aucės savivaldybę, atskirdami dalį teritorijos nuo Duobelės rajono. Aucės savivaldybė – tai ne tik Aucės miestas ir aplinkiniai priemiesčiai. Tai ir Benės, Ylės, Lielaucės, Ukrių, Vytinių pagastys (pagastis Latvijoje tai tarsi seniūnaitija Lietuvoje. Aut. pastaba). Savivaldybėje gyvena daugiau kaip 8 tūkstančiai gyventojų. Įdomumo dėlei priminsiu, kad Aucei miesto teisės suteiktos 1924 metais, po metų Aucė turėjo jau ir savo herbą. Tai senas tradicijas turintis Latvijos Respublikos miestas. Jo raidai svarbią įtaką turėjo geležinkelis, kuris sujungia Mažeikius su Ryga. Malonu konstatuoti, kad nuo seno Aucėje gyveno ir tebegyvena daug lietuvių. Latvijoje jie ieškojo ramybės dėl stalinistinių persekiojimų ir čia įsitvirtino, perėmė tradicijas.

Kaip Aucė gyvena šiandien, kur dirba gyventojai?

Kaip ir Naujoji Akmenė, ir Aucė gražėja, tvarkomos viešosios erdvės, atnaujinta daug senų ir gražios architektūros namų, sutvarkytos gatvės, skverai. Gražiai restauruoti Vecaucės dvaro rūmai, kuriuos kadaise pastatė grafas Medemas. Čia veikia viešbutis, banketų, konferencijų salės, sulaukiame svečių, į rūmus atvažiuojančių iš kitur.  Daug Aucės savivaldybės gyventojų užsiima smulkiuoju verslu, dalis važinėja dirbti į Rygą. Nemažai asmenų dirba paslaugų sektoriuje. Dalį gyventojų maitina žemė – jie sėkmingai ūkininkauja, verčiasi žemės ūkio produkcijos gamyba. Kviečiu atvažiuoti į Aucę, „Vienybės“ skaitytojams pristatysime mūsų miestą ir bendruomenę, turėsite progos pakalbinti Latvijoje gyvenančius lietuvius.

Ačiū už kvietimą. Pasinaudosime tuo. Priimkite mūsų skaitytojų sveikinimą.

Kalbino Julija SEJAVIČIENĖ

„Vienybės“ vasario 22 d. numeris