
Gimtojo kaimo istorijos puslapiai (1)
Kadangi esu įsipareigojęs tęsti gimtojo Daubiškių kaimo istorijos metraštininko misiją, šįkart plačiau prašneksiu apie Čupkovų giminę. Dalis mano kraštiečių dėl įvairių geopolitinių permainų išsibarstė po platų pasaulį, o Čupkovai giliai įleido giminės šaknis į kaimo istoriją, palikdami gerus ir prasmingus prisiminimus apie save. Iš 15 buvusių Daubiškių kiemų net aštuonis riša Čupkovų giminystės saitai.
Nuo mažumės gerbė Lietuvą
Daubiškiuose gyveno dvi Čupkovų šeimos. Jono ir Olgos sklypai rubežiavosi su mano tėvų žeme, o Vasilijaus ir Anos – šliejosi piečiau. Pirmoji pora susilaukė dukrų Zinos ir Tanios, antroji pagausėjo net penkiomis atžalomis: dukra Liza, sūnumis Vladimiru, Michailu, Vasilijumi, Aleksandru ir Vitalijimu. Beje, Vitalijus ir Tania gimė Zaporožėje, kur tėvus buvo nubloškusi Pirmojo pasaulinio karo pabėgėių banga.
Iš senelių kartos Jono Čupkovo nepažinojau, nes jau buvo miręs, o Vasilijų atsimenu, kai jis 1944 metais buvo pašarvotas savo sodyboje. Mes su mama buvom laidotuvėse. Užtat „babūnes“ Olgos Aną gerai atsimenu. Tėvas mane įpareigojo iš rugių lauko rinkti mėlynai žydinčias vasilkas, kas nežino – rugiagėles bei rausvus kuklius. Man šis „darbelis“ patiko, tėvas gyrė, bet Olga barė, kad braidau po rugius, nors vaikščiojau ežiomis. Dar buvo toks pokario metas, kai nebuvo atkeliavusi kolchozų invazija. Olgos vyresnioji dukra Zina buvo ištekėjusi už Jurakalnio šeimininko Jono Jaroševo, o Tania sukūrė šeimą su Vasilijum Bogatinu, kuris čia buvo įstrigęs po vokiečių deportacijos. Kartu gyveno ir už jį jaunesnės sesutės Zina ir Nina. Visų laukė deportacija į Vokietiją, bet likimas pasisuko palankia kryptimi ir mergaitės grįžo į Leningrado apylinkes. Kiek paviengungiavęs sūnus Jonas į žmonas parsivedė Raisą Korsakaitę iš Užvenčio rajono. Senoji šeimininkė Olga persikraustė į Papilę pas dukrą Tanią…
Igoris JAROŠEVAS
Visas rašinys gegužės 16 d. numeryje
Nuotraukose bene seniausia kaimo bendruomenės nuotrauka iš smetoninio laikotarpio. Tada šeimą buvo sukūrę tik T. Kondrotas su L. Čupkovaite, o kiti tėvų kartos atstovai dar viengungiavo. Ėjo 1926 metai. Priekyje sėdi (iš kairės) antras – Vasijlijus Čupkovas, ketvirtas – S. Kramenka, šalia Zina Čupkovaitė, Tamara Kramenkaitė, Liuba Katakinaitė, už jų nugarų A. Katakinas, toliau priekyje L. Kirsanauskaitė, Tania Lisauskaitė, L. Kondrotienė, už pastarųjų nugarų Volodia ir Miša Čupkovai, A. Šišovas, T. Kondrotas, už jo A. Čupkovas. Paskutinė priekyje Katia Lisauskaitė, už jos sesuo Nadia ir Jonas Čupkovas. Paskutinėje eilėje stovi: marga suknele Ana Čupkovienė, šalia vyras Vasilijus ir J. Šišovienė. Būryje šalia A. Katakino iš kairės – mano tėvas Nikanoras Jaroševas.
Sinkevičiaus nuotrauka
Taip dar 2012 metais atrodė Jono ir Olgos Čupkovų namelis, kuriame pragyveno trys kartos. I. Jaroševo nuotrauka