Kai vaikai namie visą dieną(3)

Ne tik besitęsiančios karantino sąlygos,  daug įvairios  informacijos, kelia stresą, nesaugumo jausmas augina nerimą.  Nepatirti  išbandymai tenka šeimoms, kurios  rūpinasi ne tik vaikų užimtumu, bet ir ugdymu. Prasidėjo nuotolinės pamokos. Dar viena streso dozė nerimaujantiems tėvams ir kai kuriems vaikams. Su emociniais sunkumais susiduriantiems pagalbos verta ieškoti, pataria psichologė Vilma Suodienė.

Situacija iš gyvenimo pirmąją nuotolinio mokymo savaitę: namuose trys mokinukai. Mama dirba iš namų. Atrodo pasiruošė iš anksto:  kompiuterius  tėvai nupirko  kiekvienam. Kitaip neįmanoma būtų, nes pamokos vienu metu. „Mama, nepasijungia!”- šaukia vienas, „Mama, man nerodo.”- Jau iš kito kampo pagalbos šauksmas…   Po pamokų  – muzikos mokykla. Vienam smuikas, kitam kanklės,  trečias telefonu mokytojai dainuoja… Mama dirba, nors …jau antra valanda ant mamos darbo stalo tas pats rengiamo dokumento puslapis… Nors verk…

Tame dienos aprašyme nieko nėra išgalvota.

Vilma Suodienė – ne tik rajono paramos šeimai centro psichologė.  Ji ir dviejų vaikų mama. Sūnui – septyneri, dukrelei netrukus sukaks treji.  Vaikai namuose, mama taip pat dirba iš namų.

– Visiems mums situacija nauja, visiems pirmas kartas, – sako psichologė. – Kaip mums pavyks tvarkytis su emocijomis, priklauso nuo požiūrio.  Tobulai niekada nebuvo ir nebus. Keldami sau ir vaikams per daug aukštus reikalavimus, patirsime daugiau nusivylimo.

Svarbu visiems susėdus aptarti, kas dabar vyksta, kaip dabar gyvensime. Psichologė sako, kad tai ne tik padės prisitaikyti prie naujos dienotvarkės, bet ir leis jaustis saugiau.

Šiuo metu būtina atsirinkti, kas svarbiau, sako psichologė. Staiga sustojęs pasaulis įnešė tiek daug chaoso į mūsų visų gyvenimus:

 Į susidariusią situaciją žiūrėkite lanksčiai. Supraskite – tai, kas vyksta, šiuo metu yra laikina. Viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą.

 Leiskite sau jausti. Šiuo metu visai normalu yra jausti nerimą dėl ateities ar baimę dėl savo ir savo artimųjų sveikatos. Pyktį ir susierzinimą dėl chaoso kasdien kylančio jūsų namuose, naujų pareigų ir atsiradusio neapibrėžtumo. Kalbėkite apie savo jausmus su kitais, jūs neprivalote visko atlikti vieni.

Raskite laiko sau. Išbandykite ir atraskite naujus dalykus. Ilsėkitės.

Branginkite laiką praleistą namuose, kartu su savo šeima.

Jūs nesate ir neturite būti tobuli, nekelkite sau per aukštų reikalavimų bei savęs nelyginkite su kitais, „geresniais“ už jus. Tiesiog būkite savimi.

Visa Lilijos Smalakienės publikacija šeštadienio, balandžio 4 d. VIENYBĖJE