,,Nėra to mažo, kuris nepadarytų didelio darbo.“

Tai Akmenėje gimusios ir augusios legendinės bibliotekininkės ir humanistės Onos Šimaitės mintis, išsilukštenusi ir įsitvirtinusi daugelio jos nelengvo gyvenimo odisėją tyrinėjusių atmintyje. Pasakyta išrašyta jau brandos metais, kai Akmenės, vaikystės miestelio, idilę  aprašė beveik šešiasdešimtmetė mokydamasi prancūzų kalbos, juk keturiolika metų pragyveno Paryžiuje. Mylėjo šį miestą kaip muziejų po atviru dangumi, lankė ne tik parodas, išvaikščiojo parkus, kurių svyrančių į tvenkinius medžių šakos jai priminė Klodo Monė paveikslus. Ne tik žvalgėsi, domėjosi, bet ir atkakliai mokėsi dar vienos septintos kalbos, išrašydama tėvynės ilgesį, prisimindama motinos tėvą ir savo senelį Daujotą, senyvos tetos žalvarines sagas, neįvardintos Dabikinės pakrančių smėlis subiro ne tik kaip kalbos mokymosi pratybų argumentas, bet ir psichoterapija, kai nesinori kalbėti apie baisiąsias patirtis, o iškyla vaikystės namai, kurių nepastatė iš vienos vietos į kitą kilnojęsi darbo ir Pirmojo karo blaškomi jos tėvai. Nedidelis buvusio rašinio atšvaitas ir lietuviškų šaknų kanadietės rašytojos Julijos Šukys knygoje ,,Epistolofilija“ (2016), ją iš anglų į lietuvių kalbą puikiai išvertė poetas Marius Burokas. Tai viena įtaigiausių knygų šalia jos sūnėno Kęstučio Kazio Šimo 2006 metais parašytosios ir net kelių Rimanto Stankevičiaus kruopščiai parengtų leidinių (2004, 2021).

Ona Šimaitė – pirmoji  nuo 1966 metų beveik tūkstantiniame Pasaulio tautų teisuolių sąraše. Jau ne tiek mažai atminties ženklų Onos Šimaitės atminimui: memorialinės lentos VU kiemelyje ir ant namo, kuriame gyveno, vardinė gatvelė Vilniuje, obuoliukas Litvakų sode Plateliuose, kvapnioji ceratonija didžiuliame Jeruzalės sode, daugybė tekstų, kurie krenta, paspaudus paieškos nuorodą, iš ekranų ar atsiverstų knygų.

Prieš penkerius metus Onos Šimaitės vardu pavadinta Akmenės biblioteka – vienas iš paminklų mūsų legendinei bibliotekininkei ir Pasaulio tautų teisuolei…

Visas rašinys balandžio 19 d. numeryje

Rita RINGIENĖ

Osvaldo Balodžio ir teksto autorės nuotraukose: VDA  Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys (pirmas iš dešinės), bendruomenės pirmininkas Algirdas Bučys, projekto koordinatorė Diana Lopaitienė, bibliotekininkės Leonida Skerstonienė ir Irena Virkutienė; pasakoja  profesorius Osvaldas Neniškis; galima vieta paminklui