Po socialinio saugumo skėčiu (3) (Valstybinio socialinio draudimo institucijos Akmenės skyriaus veiklos fragmentai)

 

Solidarumo principu

1991-1994 metais, kol buvo kuriama Lietuvos pensinio aprūpinimo sistema,  galiojo sovietiniai pensijų skyrimo įstatymai.1995 m. – pagrindiniai pensijų reformos metai, kai mūsų krašte buvo perskaičiuota beveik 11 tūkstančių pensijų, atsižvelgiant į asmens darbo stažą ir  gautą atlyginimą. Nuo 2007 metų  liepos 1 dienos pakeista pensijų skyrimo iš naujo tvarka. Pensijų gavėjai, po  pensijos paskyrimo atidirbę vienerius metus, įgijo  teisę  kreiptis dėl  skyrimo iš naujo, anksčiau tai galėjo daryti tiktai kas dveji metai. 2007 metais Valstybinio socialinio draudimo Akmenės teritorinis skyrius išmokėjo 55,8 mln. litų  pensijų ir pašalpų. Išmokamos ir surenkamos į SODROS biudžetą sumos grafinėje kreivėje gerokai prasilenkia. Skyrius surinko tik 57,6 procentus išmokėtos sumos, likusioji dalis solidarumo principu atplaukė iš Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos. Gyventojų patogumui SODRA intensyviai kaupė duomenis apie asmenų darbo stažą iki 1994 metų. Socialinio draudimo pensijos dydis priklauso nuo turimo darbo stažo, gautų draudžiamųjų pajamų , todėl „Sodros“ duomenų bazėje  nuo  1994 metų per 7000 akmeniškių  duomenų apie darbo stažą ir užmokestį įtraukti į elektroninę sistemą.

Karjeros laiptai

Gyvenimo ratas sukosi, keitėsi, marguliavo įvykių ir žmonių sankirtos. Verčiant Valstybinio socialinio draudimo skyriaus istorijos puslapius, į akis krenta  specialistų kaita…

Viso rašinio dairykitės kovo 1 d. numeryje

Julija SEJAVIČIENĖ

 

Autorės nuotraukose:

SODROS  Akmenės skyriaus vadovės (iš kairės į dešinę) – finansų skyriaus vedėja A. Laucienė,  direktorės pavaduotoja išmokoms G. Jarašiūnienė,  direktorės pavaduotoja įmokoms G. Sakavičienė, skyriaus direktorė Z. Paulikienė (2010 m.)

išmokų skyriaus darbuotojai.

Pabaiga. Pradžia 11 Nr.