Sedos kautynėms – 80 metų

Sedos kautynės (mūšis) –1944m. spalio 6 -7 d. prie Sedos miestelio (dab.Mažeikių raj.) vykęs iš buvusios Tarpukario Lietuvos  kariuomenės karininkų ir jų vadovaujamų savanorių sudarytos TĖVYNĖS APSAUGOS RINKTINĖS (TAR) mūšis su raudonąja armija.Tai paskutinis lietuvių nesėkmingai pasibaigęs mėginimas pasipriešinti plūstantiems agresoriams iš Rytų.

Buvo žadama kaip šiandien pavadintume įgalintojais sustiprinti rinktinę vokiečių kariuomenės pajėgomis. Tuo tarpu lietuviams labiausiai rūpėjo politiniai rinktinės aspektai – kad rinktinė turėtų lietuviškus ženklus ir kariai duotų priesaiką ne Vokietijai, vokiečių kariuomenės vadovybei, o Lietuvai, savo vadams. Vienijo visus bendras priešas. Šį kartą niekas nesutrukdė viską padaryti lietuviškai. Rinktinė netgi leido savo laikraštį „Lietuvos gynėjas“, iki rugsėjo vidurio išėjo penki numeriai. Tuo tarpu raudonoji armija baigė savo pergrupavimą ir papildymą atsargomis ir pradėjo naują operaciją, žinomą kaip Baltijos ofensyva arba puolimas. Ši operacija turėjo užbaigti tai, ko nespėta padaryti Bagrationo operacijos metu – baigti naikinti armijų grupės centras padalinius ir sunaikinti armijų grupę Šiaurė. Natūralu, kad pagrindiniu puolimo objektu tapo Klaipėda ir Lietuvos pajūris, sudaręs sąlygas atskirti sausumoje Prūsijos ir Kuršo pajėgas. Vokietijos vadovybė stengėsi išlaikyti visą Baltijos regioną, o negalint to padaryti – remiantis jūrinių pajėgų dominavimu Baltijos jūroje, išlaikyti placdarmą Kuršo regione, iš kurio patogiai progai pasitaikius būtų galima kontratakuoti ir atkirsti visu raudonosios armijos junginius, įlindusius giliau Lietuvoje…

Valdas RAKUTIS

Karo istorikas

Visas rašinys lapkričio 22 d. numeryje

Nuotraukoje paminklas Sedos kautynėse žuvusių Tėvynės apsaugos rinktinės karių atminimui 1999 m. buvo pastatytas prie pagrindinio įėjimo į Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Skulptorius Osvaldas Neniškis. Nuotrauka interneto.