Viešnagė Latgalos krašte

Baigėsi  vasara, uždarydama kelionių vartus. Naujosios Akmenės trečiojo amžiaus universitetas kelionių sezoną palydėjo įspūdinga išvyka į Latgalos kraštą Latvijos Respublikoje.

Atsigręžėme į Mindaugo epochą

Kelionė pirmiausiai buvo kupina apmąstymų apie mūsų tautos ir valstybės  šimtmečių istoriją. Su   kaimynais  latviais mus sieja  istorinės  šaknys, bendra etninė ir kalbinė kilmė…Valandos, praleistos antrajame pagal dydį Latvijos mieste Daugpilyje priminė, kad  1561–1569 metais šis miestas prie Dauguvos  priklausė Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei,  vėliau  – Abiejų Tautų Respublikai. Šiame krašte atsigręžėme į į istorinę Karaliaus Mindaugo epochą – iš Latgalos krašto buvo kilusi Mindaugo žmona Morta. Spėjama, kad šiame krašte, Agluonoje, Lietuvos Karalius Mindaugas buvo ir nužudytas. Apie tai liudija  vietovardžiai – Mindaugo sala, Karaliaus kapo kalnas ir kiti. Atrasta 300 metų senumo marmuro lenta su įrašu  „Šioje žemėje ilsisi Mindaugas, kunigaikštis lietuvis, kuriam gyventi ir mirti buvo garbė… Karaliumi iš kunigaikščių… tapęs pirmuoju… Stabų garbintojas dvilypis… Ir nebūdamas saugus klasta žiauriai… nužudytas išganymo metais 1263 rugsėjo 12“.

Po Agluonos bazilikos altoriumi dominikonai buvo pritvirtinę atminimo lentą su užrašu „Didžiajam Lietuvos valdovui Mindaugui“…

Visas rašinys rugsėjo 17 d. numeryje

Julija SEJAVIČIENĖ