Vietovardžių galvosūkiai

 

Karštą šių metų vasarą, kai visuomenei rūpėjo sausra, o ne valdžios dekretai, Seimas 2019-uosius paskelbė Vietovardžių metais. Sprendimas priimtas nepasitarus nei su visuomene, nei su mokslininkais. Paskui sekė nuobodi tyla, o dabar savivaldybės gavo Kultūros ministerijos kategoriškus reikalavimus ypatingos skubos tvarka sugalvoti ir pranešti, kas bus daroma rajonuose, seniūnijose. Suprantama, ką suplanuos, savivaldybės ir privalės įgyvendinti savo lėšomis, o Vyriausybė ir Seimas sau pasiskirs apdovanojimus ir pagyrimus.

Kad sprendimai priimti nepasirengus – akivaizdu, nes turima galvoje vien gyvenamųjų vietų pavadinimai. O juk į vietovardžių kategoriją patenka ir miškų, upių bei upelių, gatvių, skverų pavadinimai. O jeigu tarsimės konkrečiai, tai kiekviename kaime pievos, kalvos, upių sietuvos, senkapiai turėjo savus pavadinimus, kurie jau baigiami užmiršti, nes miršta patys kaimai. Bet gerai, kad ir tiek užsimota. Juk dažna kalva, pieva, miškas turėjo ne tik prigijusius vardus, bet ir įdomių istorijų, sakmių, padavimų. Gal dar  ne viskas užmiršta.

Vietovardžių metų rūpesčiams ir galimybėms aptarti buvo skirtas savivaldybės reikšmingų paveldo objektų išsaugojimo ir įtraukimo į paminklų apskaitą komisijos posėdis. Deja, jame negalėjo dalyvauti seniūnai, tad ir konkretesnės kalbos negalėjo būti. Sutarta parengti elektroninės knygos formatu rajono enciklopedinį žodyną, sukurti interaktyvų rajono vietovardžių žemėlapį. Matyt, dar daug gali nuveikti bibliotekos, gimnazijos – užrašyti iš tėvų bei senolių jiems žinomus vietovardžius. Daugelyje įstaigų yra išlikusios jau seniai parašytos istorijos, metraščiai, kuriuose galima aptikti jau primirštų vietovardžių. Tik reiktų turėti galvoje, jog kalba eina apie mūsų rajono vietovardžius. Toks būtų pasergėjimas, nes mūsų rajone daug iš kitur atvykusių ir čia prigijusių gyventojų.

Sutarta, jog Vietovardžių metų kampanijos parengimą bei darbų eigą koordinuos Akmenės krašto muziejus. Norisi tikėti, kad jam pagalbon ateis kraštotyrininkai, kiti istorija ir etnine kultūra besidomintys, kad išnykusių kaimų vardai išliks gatvių, poilsio zonų pavadinimuose ar bent informaciniuose stenduose.

Leopoldas ROZGA šeštadienio, spalio 13 d., Vienybėje.