Ekologiniai projektai imlūs darbui

Bendros veiklos Akmenės rajono gyventojų, remiančių Ukrainą, įvairios. Buvo išvykų, susitikimų, kultūrinių renginių, kurie, užklupus ligai, persikėlė į internetinę erdvę. Projekto „Ateitis mūsų rankose“ dalyviai – Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos, „Saulėtekio“ progimnazijos, Kruopių pagrindinės mokyklos ir Ukrainos Mariupolio miesto  moksleiviai ir veiklų moderatoriai apgailestavo, kad dėl pandemijos nebuvo susitikimų gyvai. Tačiau įsipareigojimų abiejų  valstybių dalyviai laikėsi – atliko visas numatytas užduotis.

Kraštietis Andrius Almanis – vienas aktyviausių draugystės su Ukraina tiltų statytojų, tad jo dalyvavimas projekte sustiprino žinią, kad ekologija yra vienas svarbiausių  valstybėms ateities darbų. Projektą moderavo, moksleivius motyvavo,  talkino sisteminant ir pateikiant informaciją pedagogė Ružana Brasienė. A. Almanis sakė, kad abiems šalims svarbus ekologinis projektas „Ateitis mūsų rankose“ ne pirmas bendradarbiavimo kelyje. Susitikę buvo gamtosaugininkai, miškininkai, jaunimas. Veiklos tarp Mariupolio ir Akmenės krašto moksleivių prasidėjo lapkričio viduryje, suaktyvėjo gruodžio mėnesį. Kiekviena projekte dalyvaujanti pusė subūrė komandas po 15 moksleivių, buvo ir „laisvųjų klausytojų“, kurie pageidavo pažiūrėti, kas gi čia vyksta. Iš abiejų pusių projekte dalyvavo pedagogai, projekto iniciatoriai.

Įvyko 12 oficialių nuotolinių susitikimų, keturi jų buvo tarptautiniai. Susitikimai vyko anglų ir rusų kalbomis. Akmenės rajono moksleiviai aštuoniuose susitikimuose bendravo su įvairių sričių specialistais – Savivaldybės vadovais, už ekologiją, jaunimo veiklas  atsakingais specialistais, su saugomų teritorijų vadovais. Projekto moderatorė R. Brasienė sakė – moksleiviai sužinojo labai daug apie saugotinas teritorijas, apie atliekų rūšiavimą, apie taršą ir ką galime kiekvienas padaryti, kad gyventume sveikiau ir švariau. Taip pat moksleivius nustebino informacija iš nepažintos šalies Ukrainos. Mūsiškiai stebėjosi Mariupolio jaunimo draugiškumu, noru bendrauti. „Mariupolio moksleiviai, projekto dalyviai, perdavė žinią apie naudą, apie žinias, kurias įgijo projekte. Patys daug dirbo, kad surinktų, apdorotų, išverstų į anglų kalbą informaciją ir pateiktų lietuviams. Tokį pat darbą nudirbo ir mūsų moksleiviai. Jaunimas susidraugavo. Norėtų susitikti gyvai. Mūsų moksleivius labai sudomino Ukraina“, – pasakojo pedagogė R. Brasienė.

Pagrindinis dėmesys kreiptas mokinių savarankiškumui, atsakingumui, gebėjimui rinkti ir pateikti informaciją, be abejo, kūrybingumui ugdyti. Pastebėjimus išsakę projekto dalyviai pripažino, kad į ekologiją pažvelgė naujai, nes daug ko nežinojo, nesidomėjo ir nebuvo minčių, kad tokia smulkmena, kaip vienkartinis šiaudelis, kenkia gamtai…

„Ateitis mūsų rankose” – Lietuvos (Akmenės rajonas) ir Ukrainos (Mariupolis) bendras jaunimo ekologinis projektas. Projekto vykdytojas – Tarptautinio palaikymo bendrija „Kelias į svajonę”. Projekto partneris Ukrainoje – visuomeninė organizacija „Šeimos ratas“ (Mariupolis). Projektą finansuoja Lietuvos ir Ukrainos jaunimo mainų taryba. Taryba finansuoja Lietuvos ir Ukrainos jaunimo mainus, renginius, susitikimus, projektus, kuriuos rengia ir įgyvendina organizacijos, skatinančios abiejų šalių jaunimo mainus bei įvairias iniciatyvas, taip pat informacinius projektus, kuriais siekiama skatinti minėtų šalių kultūrinį bendradarbiavimą, pakantumą, supratimą ir pripažinimą, keitimąsi gerąja patirtimi bei publikacijas, kuriomis siekiama suartinti lietuvių ir ukrainiečių tautas.

Romos Jonikienės publikacija šeštadienio sausio 9 d. VIENYBĖJE.