Du pastebėjimai apie žvyrkelius

Rajono tarybos posėdyje kalbėta apie prastą žvyrkelių priežiūrą. Ypač gyventojų nufilmuotuose vaizdeliuose matome, kad šie keliai nėra geros būklės. Siūlome du pastebėjimus, kaip tvarkomasi tokiose kelių atkarpose, ir ką gali padaryti patys gyventojai. Vienas pastebėjimas surašytas Savivaldybės, kitas – pasikalbėjus su seniūnais.

Žvyrkelius saugokime patys

Kiekvienoje seniūnijoje yra prastos būklės žvyrkelių, kai kurie iš jų kaskart blogėja, nes niokojami. Nepaisant to, kad yra pastatyta sunkiasvorių transporto priemonių eismą ribojančių kelio ženklų, sunkiasvorės transporto priemonės ir toliau gadina kelius su žvyro danga. Vienur draudžiamieji kelio ženklai pradanginti, kitur – neleistinai nusukti ar uždengti, o kartais sunkiasvorės technikos vairuotojai jų tiesiog nepaiso.

Prie kiekvieno kelio pastatyti po policijos patrulį neįmanoma. Todėl kviečiame seniūnaičius, bendruomenių vadovus, visus vietos gyventojus pačius pasirūpinti kelių, kuriais jie nuolat važinėja, stebėjimu. Dažniausiai žmonės pamato neleistinai besielgiančius vairuotojus, užfiksuoja mašinų markes ir valstybinius numerius. Taigi prašome informuoti apie kelyje buvusius, bet pradingusius, uždengtus, suniokotus mašinų svorį ribojančius draudžiamuosius kelio ženklus. Pranešti, jei miškovežis, didžiulis traktorius ar vilkikas važiuoja nepaisydamas svorio ribą nurodančių kelio ženklų ir niokoja kelią su žvyro danga.

Kam pranešti? Geriausia policijai: interneto tinklapyje www.epolicija.lt parašyti laišką, nusiųsti nuotraukas. Galima informaciją ir kitą turimą medžiagą perduoti ir seniūnams, jų el. paštai ir telefonai:

Akmenės: akmenes.seniunija@akmene.lt, tel. +370 425 59 257, mob. +370 687 83 941;

Kruopių: rasa.statkuviene@akmene.lt, tel. +370 425 59 636, mob. +370 687 33 792;

Naujosios Akmenės kaimiškosios: zigmantas.stankus@akmene.lt, tel. +370 425 52 550, mob. +370 646 46 517;

Papilės: jurate.siurkuviene@akmene.lt, tel. +370 425 59 629, mob. +370 687 83 942;

Ventos:  genovaite.maciuviene@akmene.lt, tel. +370 425 59 633, mob. +370 670 37 678.

Taip pat galima kreiptis ir į Savivaldybės administracijos Statybos skyrių: alvydas.statkus@akmene.lt, tel. +370 425 59 748, mob. +370 672 94 260.

Pranešėjams konfidencialumas ir anonimiškumas garantuojamas.

Seniūnijų godos

Kiekvienos žiemos pabaiga – rūpestis dėl žvyrkelių. Nors kasmet jų mažėja – Lietuvoje veikia žvyrkelių asfaltavimo programa, tačiau tai nevyksta taip greitai. Todėl požiemiški žvyrkeliai kiekvieną pavasarį kelia ir nepatogumą, ir pasipiktinimą. „Vienybė“ pasidomėjo, kaip žvyrkelių tvarkymas vyksta mūsų seniūnijose.

Ramūnas ŽIMANTAS

Rasa Statkuvienė, Kruopių seniūnė. Prioritetiniai keliai – tie, kurias gyventojai patenka į namus – jau po greideriavimo. Laukų keliukai, kuriais daugiausia rieda ūkininkų technika, bus greideriuojami balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Tuomet turėtų nusistovėti šilti ir sausi orai, tinkami šiam darbui. Ūkininkai pageidautų, kad visi keliai būtų po žiemos įšalo greideriuojami anksčiau, tačiau jie patys nelabai linkę po greideriavimo, esant drėgniems orams, vengti sunkiosios technikos judėjimo jau sutvarkytais žvyrkeliais. Kadangi seniūnijos turi lėšų tik dviejų kartų metuose greideriavimo darbams apmokėti – šie kelių tvarkymo darbai planuojami ypač atidžiai.

Problemų nekyla ir su valstybinius miškus tvarkančiais, mišką iš kirtaviečių vežančiais. Sutariame. Jie pasiklausia, ar gali važiuoti anksčiau draudžiamo laiko pabaigos, nes turi savo grafikus medienos pristatymui ir, jei kelias sausas, tie darbai jiems leidžiami. Juolab, kad po to miškininkai kelius sutvarko patys. Retsykiais jie padaro ir daugiau, nei  priklauso.

Sudėtingesnė situacija su kai kurių privačių miškų šeimininkais ir tų miškų kirtėjais.

Rūpesčių nekyla ir su seniūnijoje uoliai dirbančiais vėjo jėgainių statytojais, gabenančiais tiek asfaltuotais, tiek žvyro keliais statybines medžiagas, jėgainių dalis, įrangą. Šios organizacijos pačios linkusios iš anksto pasirūpinti jiems reikalingo žvyrkelio sustiprinimu, priežiūra.

Zigmantas Stankus, Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos seniūnas. Jau nugreideriuoti patys problemiškiausi keliai – Rudausių, Gaušių, Gaudžiočių kaimų kryptims. Antrą kartą greideriuoti ketinama balandžio viduryje. Suprantama, tuoj pat po greideriavimo kelio kokybė atrodo prasta, tačiau tai – laikinas nepatogumas. Viltys siejamos su Savivaldybės valdomos „Naujosios Akmenės komunalininko“ bendrovės įsigytu greideriu – tai turėtų padėti operatyviau ir pigiau atlikti žvyrkelių tvarkymą. Tačiau nors įrankis yra svarbus, svarbesnis yra žmogus, su juo dirbantis. Kelininkai moka konkurencingus atlyginimus, todėl tikimasi, dar mūsų bendrovei pavyks rasti  imlų žinioms ir praktikai greideriuotoją – čia ne paprasto buldozerio darbas, reikalingos žinios, patirtis, supratimas.

Jūratė Šiurkuvienė, Papilės seniūnijos seniūnė.  Po šios žiemos temperatūra keitėsi it kaleidoskope, seniūnijos žvyrkelių būklė yra nepatenkinama. Populiariausi jų jau nugreideriuoti. Seniūnijai padeda ir savo greiderį turinti Papilės žemės ūkio bendrovė. Ji ypač tvarko kelius, kuriais į laukus trąšai gabenamos srutos.

Didžiausias rūpestis – miškininkų automobiliai, darkantys neasfaltuotus kelius. Jei su valstybinius miškus tvarkančiais miškininkais problemų nekyla, tai su privačiais savininkais dažnai baramasi. Čia labai didelį darbą daro visuomeniški gyventojai, kurie fotografuotus pažeidėjų sunkiasvorius automobilius ir nuotraukas siunčia policijai. Taip paprasčiau nubausti pažeidėją, kuris gal ne tik neleistinu laiku važiavo keliuku, kuriuo gali riedėti ne daugiau 8 tonas sveriančios transporto priemonės, bet ir viršijo leistiną krovinio svorį.

Genovaitė Mačiuvienė, Ventos seniūnė ir laikinai einanti Akmenės seniūnės pareigas. Rajono savivaldybės specialistams esame pateikę poreikį dėl seniūnijose esančių žvyrkelių greideriavimo. Dalis darbų jau atlikta – greideris pralygino kelius link Kalniškių ir Purvių kaimų, pramoninę Statybininkų gatvę. Šio pavasario žvyrkelio problema – vietomis pristigusio rudeninio greideriavimo atkarpos. Buvo daug užplanuota, tačiau ne viską spėta atlikti. Privačių miškų kirtėjai yra linkę gadinti kelius, veždami medieną iš miškų lauk. Sudėtinga juos susekti net ir tuose kelių ruožuose, kur ženklais apribotas transporto priemonės svoris.