Vieta geresnei savijautai

Vaduojamės iš netinkamų nuostatų, kad prisipažinti sergant depresija ar naudojantis psichosocialine reabilitacija gėda. Vis dažniau kalbame apie būtinybę kuo greičiau gauti psichiatrų, psichologų, psichosocialinės reabilitacijos specialistų pagalbą. Vis daugiau žmonių patys ieško gydymo ir pagalbos, kitus sveikesnio gyvenimo keliu pastūmėja medikai, artimieji. Bet pirmiausia reikalinga įstaiga su įvairių sričių specialistų kolektyvu, kad būtų kur kreiptis.
Roma JONIKIENĖ
UAB Akmenės sveikatos centras paminėjo naujai suburto „darinio“ – psichiatrijos dienos stacionaro metines. Medicinos įstaigos direktorė Vaida Sungailienė apie poreikį kreiptis į ministeriją dėl naujų paslaugų paaiškino, kad Mažeikiuose uždarius psichiatrijos skyrių, gydymo, pagalbos ir paslaugų reikalingiems pacientams nebebuvo kur kreiptis.
Psichiatrijos dienos stacionaras – psichikos sveikatos centro padalinys, kur padedama pasveikti nemedikamentiniu būdu. Pacientams, kurių vidutiniškai vienu kartu susirenka aštuoni, pritaikomas individualus gydymas, atitinkantis poreikius. Dažnam psichikos negalią turinčiam pacientui reikia padėti atkurti kasdienius įgūdžius, kurie dėl ligos nyksta ir silpsta. Labai reikalingas ir emocijų stabilizavimas. Be specialistų tokie darbai, susieti su medicina, reabilitacija, įgūdžius skatinančiomis veiklomis, neįmanomi. Į dienos stacionarą suburta komanda iš gydytojo psichiatro, medicinos psichologo, psichikos sveikatos slaugytojo, kineziterapeuto, meno terapeuto, socialinio darbuotojo, užimtumo specialisto. Čia pacientai „įvedami“ į geresnės savijautos kelią, jiems padedama pasirinkti veiklas, kurios tinka, čia bendraujama, užsimezga draugystė, mat psichikos sutrikimai dažnai lemia vienišumą ir atskirtį. Medicinos psichologė Sandra Mikuževičienė sako, kad poslinkis į gerą ateina, kai pacientas pasako: „Man čia patinka, jaučiuosi geriau.“ Akmenės sveikatos centre dirbantis gydytojas psichiatras Marijus Lopaitis dienos stacionarą vadina idealia galimybe gauti gydymą, pagalbą, konsultaciją čia ir dabar – tą pačią akimirką. Kai pacientui nebereikia registruotis pas gydytoją, laukti. Lankant stacionarą visas paslaugas gauni vos jų paprašęs. Ar gali kas būti patogiau?
Reabilitacijai dienos stacionare reikalingas gydytojo psichiatro siuntimas, ir pagalbai skiriama 30 darbo dienų užsiėmimų, terapijų. Lankomasi darbo dienomis. 25 dienas gali vykti ilgalaikė psichosocialinė reabilitacija, dar 12 dienų trumpalaikė psichoreabilitacija. Visoms veikloms – būti kartu ir „išsibarstyti po kabinetus- įrengtos patalpos. Suėję draugėn žmonės gaminasi maistą, ir ne šiaip sumuštinius, o pyragus kepa…
Apie pacientą sukasi penkios pagalbą teikiančios specialistų grupės. Pagal ligos eigą kiekvienas pacientas nukreipiamas pas reikiamą specialistą. Psichosocialinei reabilitacijai, dienos stacionaro paslaugai pacientą siunčia šeimos gydytojas arba gydytojas psichiatras. Kokio pobūdžio pagalba teikiama? Kasdienių įgūdžių lavinimas – maisto ruoša, produktų pirkimas, gebėjimas naudotis turimomis lėšomis. Taip lavinami buitiniai, darbiniai įgūdžiai. Pacientų laukiami rytiniai pokalbiai, po kurių žmonės „nusimeta“ baimes, neigiamas emocija, gauna pastiprinimą iš specialisto. Užsiėmimas trunka valandą. Dailės terapijoje atsiskleidžia talentai, nuotaikos, jausmai, skatinamas pozityvumas, palengvėja adaptacija kolektyve. Judrios veiklos – dar vienas būdas mažinti nerimą, padeda atsipalaiduoti. Siūlomi laisvalaikio leidimo būdai – pasivaikščiojimas, skaitymas, mezgimas, veikla apima viską, dėl ko nereikia įsipareigoti, tai daryti malonu. Grupinėje psichoterapijoje išmokstama pažinti save ir deramai priimti kitą žmogų. Vyksta individualios psichoterapijos seansai, dalyvauja tik pacientas ir specialistas. Mokomasi ir relaksacijos, tai psichinis atsipalaidavimas. Tai išmokęs daryti tampi ramesniu, aiškiau „dirba“ galva, nebealini organizmo.
Dabar psichikos dienos stacionare dirba gydytojai psichiatrai M. Lopaitis ir R. Stanius, medicinos psichologės S. Mikuževičienė, D. Lideikienė, psichologė psichoterapeutė L. Kalpokienė, socialinė darbuotoja Ž. Paulauskaitė, meno terapeutė I. Musulienė, užimtumo specialistė A. Lukė, psichikos sveikatos slaugytoja D. Žąsinienė. Stacionarą daugiausiai lanko žmonės, gyvenantys naujojoje Akmenėje. Akmenės sveikatos centro direktorė V. Sungailienė sako, kad dėtų pastangų sudaryti dar vieną specialistų komandą, kad kuo daugiau žmonių gautų deramą pagalbą. Bet yra stabdis – nėra teikiama pavėžėjimo paslauga, ir kitur gyvenantys žmonės negali reabilitacija naudotis. Reikėtų paslaugos, panašios į mokyklinį autobusą.